بازخوانی خانه‌نشینی احمدی‌نژاد/ مشروح

آیت‌الله خامنه‌ای در تنها اظهارنظر درباره ایام خانه‌نشینی احمدی‌نژاد گفتند: تحلیل‌ها را بردند به این سمت که بله، در داخل نظام جمهورى اسلامى شکاف ایجاد شده است، حاکمیت دوگانه شده است، رئیس جمهور حرف رهبرى را گوش نکرده است! دستگاه‌هاى تبلیغاتىِ خودشان را از این حرفهاى سست و بى‌پایه پر کردند.

بدون روتوش/ برکناری مصلحی از وزارت اطلاعات به دستور احمدی‌نژاد و پس از آن نامه رهبری به مصلحی برای ادامه‌ی کار در این سمت، به خانه‌نشینی چندین روزه‌ی احمدی‌نژاد انجامید. رسانه‌های ضدانقلاب از این ماجرا استفاده کردند و با تبلیغات پرحجم این‌گونه تحلیل کردند که بین رئیس‌جمهور و رهبری و حامیانشان اختلاف عمیقی افتاده است. علی‌رغم تأکیدات رهبری، این خط رسانه‌ای توسط اصولگرایان نیز پی‌گرفته شد که خود خوراک مضاعفی برای رسانه‌های ضدانقلاب فراهم کرد.

متن مختصر این گزارش را از این‌جا بخوانید: به طرف منزل آقای رئیس جمهور

استعفای پرماجرای وزیر اطلاعات

۲۸ فروردین‌ماه سال ۹۰ رئیس‌جمهور وزیر اطلاعات را در پوشش استعفا برکنار کرد و وی را به سمت مشاور اطلاعاتی خود منسوب کرد. خبرگزاری‌ها  همان روز از مخالفت رهبری با کنار رفتن حجت الاسلام حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات و ابقای وی با حکم حکومتی خبر دادند. در این زمان هنوز خبری رسمی از سوی رفتر رهبری منتشر نشده بود.

پارلمان‌نیوز (خبرگزاری وابسته به اصلاح‌طلبان مجلس) مدعی شد که اصرار مصلحی بر برکناری یکی از معاونین وزارت اطلاعات که مورد حمایت اسفندیار رحیم‌ مشایی بوده است دلیل برکنار شدن وی بوده است. اصولگرایان این ادعا را تکرار کردند.[۱]

سایت جوان‌آنلاین و رجانیوز به طور ضمنی گفتند که مشایی می‌خواهد بر وزارت اطلاعات مسلط شود و از اسناد طبقه‌بندی‌شده «بهره‌برداری سیاسی» کند.[۲]

چندی بعد هفته‌نامه‌ی انگلیسی اکونومیست بدون معرفی منبع خبری مدعی شد که شنود کردن وزارت اطلاعات از رئیس دفتر ریاست جمهوری (مشایی) دلیل برخورد احمدی‌نژاد با مصلحی بوده است.[۳] این خبر رسانه‌‌ی انگلیسی به طور گسترده‌ای توسط رسانه‌های غربی و ضدانقلاب خارج‌نشین تکرار شد و چندی بعد از زبان اصولگرایان منتقد دولت نیز شنیده شد.

حسین شریعتمداری (مدیرمسئول و نماینده رهبری در مؤسسه کیهان) در سرمقاله روز ۳۰ فروردین روزنامه کیهان با عنوان «چه کسانی باید عزل شوند!؟»[۴]، عزل مصلحی و مخالفت رهبری با آن را «آژیر خطری که از ورود دزد خبر می دهد» عنوان کرد و با «نفوذی» و «منحرف» خواندن مشایی، تلویحا نظارت وزارت اطلاعات بر عملکرد وی را دلیل عزل مصلحی دانست.

رهبری خطاب به مصلحی: با حمایت دولت خدمتگذار کار خود را ادامه دهید

دو روز بعد از انتشار خبر استعفای مصلحی، خبرگزاری‌ها متن نامه‌ی رهبر معظم انقلاب به حیدر مصلحی مبنی بر ابقای وی به عنوان وزیر اطلاعات را منتشر کردند.[۵] رهبر انقلاب در این نامه که در تاریخ ۳۰ فروردین ارسال شده بود، از مصلحی خواسته بودند که «با حمایت دولت خدمتگزار» بدون سستی و با اهتمام بیشتر به کار خود ادامه دهد. تاریخ صدور نامه نشان می‌دهد که خبرگزاری‌ها پیش از ارسال آن از مخالفت رهبری با برکناری مصلحی خبر داده بودند. رهبری این بار بر خلاف قضیه‌ی معاون اولی مشایی، خود وزیر اطلاعات و نه رئیس جمهور را مخاطب نامه خود کردند.

خانه نشینی

پس از این اتفاقات، احمدی‌نژاد برای مدت نه روز در محل کارش و جلسات هیئت دولت حضور نیافت. رسانه‌های خارجی مانند بی‌بی‌سی، صدای آمریکا، رادیو فردا و پایگاه‌های اینترنتی ضدانقلاب این اقدام احمدی‌نژاد را سرپیچی از فرمان رهبری و به وجود آمدن شکاف و اختلاف عمیق در جمهوی اسلامی تفسیر کردند. رسانه‌های اصولگرای داخلی نیز متأسفانه با این موج همراه شدند و مدعی شدند که «جریان انحرافی» و شخص مشایی، رئیس جمهور را به مخالفت و سرپیچی از حکم رهبری برای تحت فشار گذاشتن ایشان ترغیب کرده است.

رسانه‌ها این خانه‌تشینی را یازده روزه معرفی کرده و می‌کنند، ولی با توجه به برنامه‌های متعدد کاری رئیس جمهور در روز اول اردیبهشت که در سایت ریاست جمهوری منعکس شده است[۶] و شروع فعالیت‌های کاری در دهم اردیبهشت، این خانه‌نشینی بیش از ۹ روز نبوده است.

رهبری: این مسأله مهمی نیست/ به آشفتگی کمک نکنید

با شروع این فضای رسانه‌ای، رهبر انقلاب در سخنان مهمی در سوم و چهارم اردیبهشت‌ماه همه را از پیروی خط دشمنان و بزرگنمایی این موضوع بازداشتند. ایشان در دومین روز از خانه‌نشینی رئیس جمهور گفتند[۷]:

«شما ببینید در همین پنج شش روز گذشته سر یک قضیه‌اى که آنچنان هم از اهمیت بالائى برخوردار نبود – سر مسئله‌ى اطلاعات و امثال این‌ها – چه جنجالى در دنیا راه انداختند. تحلیل‌ها را بردند به این سمت که بله، در داخل نظام جمهورى اسلامى شکاف ایجاد شده است، حاکمیت دوگانه شده است، رئیس جمهور حرف رهبرى را گوش نکرده است! دستگاه‌هاى تبلیغاتىِ خودشان را از این حرفهاى سست و بى‌پایه پر کردند. ببینید چطور منتظر بهانه‌اند. ببینید چطور مثل گرگ در کمین نشسته‌اند که یک بهانه‌اى پیدا کنند، هر جور می‌توانند، حمله کنند. می‌دانند که دولت مشغول تلاش و فعالیت و خدمت است. خب، واقعاً در کشور دارد خدمت انجام می‌گیرد. هر جا خدمت باشد، هم مردم طرفدار هستند، هم رهبرى طرفدار است. ما که راجع به شخص قضاوت نمی‌کنیم؛ ما کار را، خط را، جهت‌گیرى را ملاک و معیار قرار می‌دهیم. آنجائى که کار و خدمت و تلاش هست، حمایت ما هست، حمایت مردم هست. و بحمداللَّه امروز کار دارد انجام می‌گیرد. مسئولین دولتى هم حقاً و انصافاً دارند تلاش می‌کنند؛ هم اعضاى دولت، هم بخصوص خود رئیس جمهور. اینها شب و روز ندارند؛ من مى‌بینم، من از نزدیک شاهدم. اینها دائم مشغول کارند، مشغول خدمت و تلاشند. خب، اینها براى کشور خیلى باارزش است.

بنده‌ى حقیر هم طبق اصول بنا ندارم در کارها و تصمیم‌هاى دولت وارد شوم. خب، مسئولیت‌ها در قانون اساسى مشخص است؛ هر کس مسئولیتى دارد؛ مگر آن‌جائى که احساس کنم یک مصلحتى دارد تفویت می‌شود؛ مثل اینکه در همین قضیه‌ى اخیر این‌جورى بود؛ انسان احساس می‌کند یک مصلحت بزرگى دارد مورد غفلت قرار می‌گیرد، تفویت می‌شود؛ خب، انسان وارد می‌شود که جلوى این تفویت مصلحت را بگیرد. این، مسئله‌ى مهمى نیست، نظائرش هم اتفاق مى‌افتد؛ اما مخالفین، دشمنان بیرونى، تریبون‌دارهاى بین‌المللى، بوق‌هاى تبلیغاتى، از همین مسئله استفاده می‌کنند براى اینکه فضاى تبلیغاتى را شلوغ کنند.

عرض من به عناصر داخلى، به مردم دلسوز، به برادران و خواهرانى که در داخل با مسائل تبلیغاتى سر و کار دارند، این است که سعى کنند به این آشفتگى کمک نکنند. این که تحلیل بگذارند، یکى از آن طرف، یکى از این طرف، این علیه آن، آن علیه این، براى هیچ و پوچ، چه لزومى دارد؟ نه، دستگاه بحمداللَّه دستگاه مقتدرى است، مسئولین مشغول کارشان هستند، رهبرى هم که بنده‌ى حقیر هستم با همه‌ى حقارت، خداى متعال کمک کرده، ما در مواضع صحیحِ خودمان محکم ایستاده‌ایم. تا من زنده هستم، تا من مسئولیت دارم، به حول و قوه‌ى الهى نخواهم گذاشت این حرکت عظیم ملت به سوى آرمان‌ها ذره‌اى منحرف شود. تا مردم عزیزمان این‌جور با شور، با شعور، با بصیرت، با عزم راسخ در میدان هستند، لطف الهى شامل است؛ این را بدانید.»

این سخنان که در میانه‌ی ایام خانه‌نشینی احمدی‌نژاد ایراد شد، تنها سخنان علنی و صریح ایشان درباره‌ی موضوع عزل و ابقای وزیر اطلاعات و خانه‌نشینی رئیس جمهور است.

برخورد گزینشی رسانه‌ها به سخنان رهبر انقلاب

کیهانپس از این سخنان مهم، رسانه‌ها با تأکید بر تنها یکی از جملات رهبری، این‌گونه تفسیر کردند که رهبری تلویحا به وجود جریان انحرافی تصریح کرده است و در برابر آن ایستاده است. در غالب رسانه‌ها، موضوع اصلی سخنان رهبری که کم‌اهمیت بودن موضوع و لزوم دوری از جنجال و القای سرپیچی رئیس جمهور از دستور رهبری به حاشیه رفته بود. به عنوان نمونه تیترهای روزنامه‌های روز بعد از سخنان رهبری این‌گونه بود[۸]:

کیهان: رهبر انقلاب: تا زنده هستم اجازه انحراف نخواهم داد
همشهری: تا زنده ام نمی گذارم حرکت ملت منحرف شود
اطلاعات: رهبری تا زنده است نخواهد گذاشت در حرکت ملت ایران انحراف ایجاد شود
جمهوری اسلامی: هرجا که رهبری احساس کند از مصلحت بزرگی غفلت می‌شود وارد خواهد شد
ایران: دولت و رییس‌جمهور حقا و انصافا خدمت می کنند
قدس: هرجا احساس کنم از مصلحتی بزرگ غفلت می‌شود وارد خواهم شد
جهان اقتصاد: من تا زنده هستم نخواهم گذاشت حرکت ملت منحرف شود
شرق: نخواهم گذاشت حرکت عظیم ملت ایران به سوی آرمان‌ها ذره‌ای منحرف شود
حمایت: توصیه‌های مهم رهبری به دلسوزان نظام
کارو کارگر و خراسان: تا من زنده هستم نخواهم گذاشت حرکت ملت ایران به سوی آرما‌ن‌ها ذره‌ای منحرف شود
آرمان روابط عمومی، فرهیختگان، تهران امروز، عصر اقتصاد، سیاست روز، ابرار، فرهنگ آشتی، همبستگی، اسرار : تا من زنده هستم نخواهم گذاشت حرکت ملت منحرف شود
ابتکار: تا زنده‌ام نمی‌گذارم حرکت ملت منحرف شود
رسالت: نخواهم گذاشت حرکت ملت منحرف شود
جام جم: قوای سه گانه به ویژه دولت انصافا در حال تلاشند
جوان: تا زنده هستم نمی گذارم در حرکت ملت انحراف ایجاد شود

همان‌طور مرور شد به غیر از روزنامه‌ی وابسته به دولت (ایران)، روزنامه حمایت و جام جم، همه‌ی روزنامه‌های دیگر تیتری انتخاب کرده بودند که در فضای آن روز به نوعی تقابل دولت با رهبری تعبیر می‌شد.

رهبری: روزنامه‌ها القای دوگانگی و دعوا می‌کنند/ رقابت منفی مضر است

رهبر معظم انقلاب در واکنش به فضای ایجاد شده، تحلیل‌های رسانه‌ها و تیترهایی که مرور شد، روز بعد در سومین روز از خانه‌نشینی رئیس جمهور از رسانه‌ها داخلی به صراحت گلایه کردند و گفتند[۹]:

«متأسفانه برخوردی که برخی روزنامه‌ها با این سخنان کردند، بجای القای آرامش در کشور، القای دوگانگی و دعوا را می‌کرد… نباید به گونه‌ای صحبت و یا مطلبی نوشته شود که القای تنش و درگیری در جامعه باشد زیرا این موضوع، خلاف شرایط کنونی کشور است.»

ایشان در دهم اردیبهشت ماه (یک روز پیش از پایان خانه‌نشینی رئیس جمهور) نیز به دوری از اختلاف‌افکنی فراخواندند[۱۰] که برخی آن را انتقادی ضمنی از خانه‌نشینی احمدی‌نژاد تعبیر کردند:

« هرگونه ناهماهنگی و رقابت منفی، برای کشور بسیار مضر است… باید از هر کار و اقدامی که موجب پایکوبی و جنجال دشمنان می‌شود، و دوستان را نیز ناراحت می‌کند، پرهیز شود.»

تنها منتقد دولت که به این سخن رهبری واکنش نشان داد حسین شریعتمداری بود و دیگر شخصیت‌ها سکوت را ترجیح دادند. شریعتمداری در پنجم اردیبهشت در یادداشتی در روزنامه کیهان با عنوان «توهم قورباغه‌ها»[۱۱] ضمن تکرار تقدیرهای رهبری از رئیس جمهور و عادی دانستن ماجرای عزل و ابقای وزیر اطلاعات نوشت:

«طی چند روز گذشته، دشمنان بیرونی، همه توان تبلیغاتی و رسانه ای خود را به کار گرفته اند تا از «کاه» ماجرای یاد شده، «کوه» بسازند! و رخدادی بسیار معمولی را «چالشی بزرگ»! در نظام جمهوری اسلامی ایران قلمداد کنند!»

شریعتمداری در سرمقاله پیشینش، این موضوع را بسیارمهم و «آژیر خطری که از ورود دزد خبر می دهد» عنوان کرده بود.

دو روز بعد از بیانات رهبری، امیرحسین ثابتی، از نویسندگان رجانیوز و فعال دانشجویی حامی جبهه پایداری، در پست رمزدار وبلاگش چیزی نوشت که به سرعت در رسانه‌های ضدانقلاب بازنشر شد.[۱۲] ثابتی گفت که احمدی‌نژاد در دیدار خصوصی هفتگی‌اش با رهبر، برای بازگشت به کارش شرط‌هایی گذاشته است. به نقل از این وبلاگ‌نویس این شرط‌ها عبارت بودند از انتصاب رحیم‌مشایی به عنوان معاون اول، برکناری سعید جلیلی از شورای عالی امنیت ملی و حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات. چندی بعد جانشین رئیس اداره سیاسی سپاه به طور تلویحی شرط گذاشتن احمدی‌نژاد را تأیید کرد.[۱۳]

پایان خانه‌نشینی/  احمدی‌نژاد چه گفت؟

با وجود تعلل احمدی‌نژاد در اجرای خواست رهبری در «مصلحت مهم» وزارت اطلاعات، ایشان از وی و دولتش دفاع کرده بودند و منتقدین را به پایان دادن به هیاهوی رسانه‌ای خوانده بودند، اما عکس‌العمل احمدی‌نژاد برای طرف‌داران ولایت‌مدارش قابل قبول و منتظره نبود:  تدوام نه روزه عدم حضور در سر کار و پس از برگزاری جلسه هیئت دولت که به ادعای برخی رسانه‌ها بدون مصلحی تشکیل شد. [۱۴]

رئیس جمهور در اولین جلسه دولت بعد از خانه‌نشینی ۹ روزه، ولایت فقیه را «راه امام زمان» خواند و گفت[۱۵]:

«رهبر معظم انقلاب در طول دوره ریاست جمهوری بنده، همواره با روشن‌بینی، هوشمندی و دقت هرچه تمام‌تر کمک، مدیریت و هدایت می‌کنند و دولت همیشه از رهنمودهای ایشان بهره برده و البته هر اختلافی هم در چارچوب اندیشه و نظام ولایت فقیه قابل حل می‌باشد.»

اما رسانه‌های غربی و ضدانقلاب با سانسور این سخنان احمدی‌نژاد روی بخش دیگری از صحبت‌هایش تمرکز کردند[۱۶]:

«یک رییس‌جمهور قوی و مقتدر موجب عزت رهبری، کشور و به‌خصوص ملت می‌باشد. یک رییس‌جمهور قوی می‌تواند بایستد، سپر باشد، دفاع کند، امور کشور را پیش برده و موجب عزت کشور شود. هر رهبر و مدیر جامعه‌ای نیز نیازمند بازوان پرتوان است، تجربه تاریخی حاکی از آن است که حتی زمانی که بالاترین شخصیت‌های اعتقادی ما فاقد بازوان پرتوان بودند، اراده و منویات آنها روی زمین باقی ماند و جاری نشد.»

آن‌ها از این سخنان نتیجه‌گرفتند که منظور احمدی‌نژاد از قدرت‌مند بودن رئیس جمهور ایستادن در برابر دستور رهبری است. مصلحی از هفته‌ی بعد با دعوت احمدی‌نژاد در جلسات هیئت دولت شرکت کرد و امید می‌رفت که التهابات سیاسی و رسانه‌ای پایان یابد و منتقدین با پیروی از رهبری به انتقادات دلسوزانه و برادرانه اکتفا کنند، ولی این چنین نشد.

فراموش کردن توصیه ولی‌فقیه به بهانه دفاع از ولایت فقیه

پس از این اتفاق، تا چند ماه سیل اتهامات از سوی برخی علما، فرماندهان نظامی، نمایندگان مجلس، شخصیت‌های سیاسی و رسانه‌ها علیه دولت سرازیر شد. این اقدام احمدی‌نژاد گرچه توجیه‌پذیر نبود، ولی نسبت‌هایی چون ضدیت با ولایت‌فقیه و تلاش برای برچیدن آن، ادعای ارتباط و دستور گرفتن از امام زمان، ، فراماسونر بودن، رمالی و جن‌گیری، هدف قرار دادن اسلام و ارزش‌های اسلامی، بنی‌صدر شدن و… نه تنها هیچ تناسبی با ماوقع نداشت، بلکه به شدت بر خلاف دیدگاه رهبری که موضوع را کم اهمیت دانستند و از همه خواستند القاء حاکمیت دوگانه نکنند بود. در واقع نخبگان سیاسی، دینی و نظامی کشور به بهانه دفاع از ولایت و انتقاد از تأخیر در اجرای دستور ولی فقیه، بر خلاف دستور صریح ولی فقیه عمل کردند. به بخشی از این سخنان در ادامه اشاره می‌شود.

روایت‌هایی از احمدی‌نژاد در ایام خانه‌نشینی

در این دو سه ماه علاوه بر تحلیل‌هایی که پیرامون فتنه‌ی جدید و هدف قرار گرفتن ولایت فقیه از سوی رئیس جمهور و اطرافیانش بیان می‌شد، برخی شخصیت‌های سیاسی نقل قول‌هایی هم از احمدی‌نژاد درباره خانه‌نشینی‌اش داشتند.

حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی (نماینده مجلس، عضو جبهه پایداری و استاد اخلاق هیئت دولت) در سخنانی که اسفند۹۰ منتشر شد[۱۷] گفت:

«همین‌هایی که می‌گویند ایشان برای آقا شرط گذاشته، جلسه‌ای که بین حضرت آقا و ایشان خصوصی است و حتی بچه‌های دفتر ایشان هم نیستند، این گزارش را چه کسی برای شما آورد؟ از کجا خبر دارید؟ غیب می‌دانید؟»

وی با اشاره به ناراحتی شدید احمدی‌نژاد از نسبت ضدولایت‌فقیه شنیدن از قول رئیس جمهور درباره‌ی دیدارش با رهبری در ایام خانه‌نشینی چنین گفت:

 «من صحبتی کردم، برداشتن وزیر از اختیارات من هست یا نیست، نمایندگان حق دخالت ندارند. یا درست یا غلط برمی‌دارم یا می‌گذارم. حضرت آقا باید نظر بدهند و باید عنایت شود. آقا هم یا موافقت می‌کنند یا مخالفت، از این دو حالت که بیرون نیست، اگر موافقت کردند که هیچ، اگر مخالفت کردند من چه وظیفه‌ای دارم؟ من صریحا به حضرت آقا گفتم، اگر ببینم نظر شما است که باشد ولی من نمی‌توانم با او کار کنم، آیا حق انتقاد و گفتن دارم؟ گفتند: بله حتی به [حق انتقاد به] من هم داری. گفتم: حق دارم اگر نتوانستم حتی استعفا بدهم؟ گفتند: اگر خواستید. خب یک زمانی به من دادند که تا آن زمان فکر کنم، یا استعفا بدهم یا می‌پذیرم، یا نمی‌پذیرم، آقا هر چه تدبیر کرد، این ضد ولایت فقیه است؟»

روایت‌های ضدانقلاب‌پسند و پایکوبی دشمنان

رایحجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در مصاحبه‌ای گفت که احمدی‌نژاد در مدت خانه‌نشینی‌اش با برخی افراد گفت‌وگوهایی داشته و طی آن‌ گفته است که «من الان ۳۵ میلیون رای دارم.» [۱۸]

پیش‌تر علیرضا زاکانی در یادداشتی در هفته‌نامه‌ی خود (پنجره) این موضوع را چنین عنوان کرده بود[۱۹]:

«اخبار ملاقات اشخاص مختلف با ریاست‎جمهوری و سخنان صریح ایشان خطاب به چند نفر از ملاقات‎کنندگان با وی، حساسیت‎‎ها را بیشتر برانگیخت و اظهارات‎شان در داشتن ۳۵ میلیون رأی و اهتمام‎شان در مقاومت در برابر انجام این حکم حکومتی به سبب صیانت از جایگاه رییس‎جمهوری! عمق القائات نادرست و خطرناک را به ظهور رساند.»

آیت‌الله عبدالنبی نمازی (نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان) نیز علنا این مطلب را تکرار کرد:

«اشتباه اینها و شخص رئیس جمهور این است که فکر می کنند آراء ۲۴ میلیونی مال خودشان است و حتی در جلسه ای گفته بوده است که شش میلیون از آراء من به خاطر حمایت آقا کم شده است و الا آراء من سی میلیون بوده است.»[۲۰]

دفتر ریاست جمهوری سخنان آیت‌الله نمازی را تکذیب کرد.[۲۱] اما این روایت بی‌سند به طور گسترده در رسانه‌های غربی و ضدانقلاب مانند بی‌بی‌سی، العربیه، کلمه و… بازنشر شد و ضدانقلاب و غرب بهترین استفاده را در جهت القای «حاکمیت دوگانه» از آن برد. برای مثال بی‌بی‌سی در تحلیل مفصل با عنوان «نگاهی دیگر: تاریکخانه استبداد» به قلم ضدانقلاب خارج‌نشین، «اکبر گنجی» با اشاره به ماجرای خانه‌نشینی و نقل‌قول‌های حاشیه‌ی آن مانند قضیه‌ی رأی ۳۵ میلیونی، نوشت[۲۲]:

«حکومت ولایت فقیه و روحانیت چه جاذبه ای دارد؟ مردم می بینند که ولی فقیه و روحانیت طرفدار او وقتی می خواستند احمدی نژاد را بالا کشند، او را نظر کرده امام زمان قلمداد می‌کردند و اینک که می‌خواهند او را پائین کشند، جن‌گیر و رمال به شمار می‌آورند.»

هم‌چنین ابوالحسن بنی‌صدر، که عملکرد احمدی‌نژاد را مکررا به او تشبیه می‌کردند و از این رهگذر برای او تریبونی به وجود آوردند در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی فارسی (۲خرداد۹۰) گفت:

«دعوای آقای احمدی نژاد و آقای خامنه ای، اعلان ورشکست ولایت فقیه است… سی سال پیش تقابل میان حاکمیت مردم بوده و ولایت فقیه، حالا این تقابل یک بن بستی را بیان می کند.»[۲۳]

و این همان نتیجه‌ی تلخی بود که رهبری برای اختلاف‌افکنی و بزرگنمایی مسأله خانه‌نشینی پیش‌بینی کرده بود و شخصیت‌های سیاسی و رسانه‌ای را از آن منع کرده بود؛ منعی که به بهانه حمایت از ولایت فقیه زیرپا گذاشته شد.

دستگیری گسترده‌ی مسئولین دولتی منسوب به جریان انحرافی

این فضاسازی‌ها به دستگیری گسترده و بازجویی برخی دولتی‌ها انجامید. این دستگیری و بازجویی‌ها با حکم دادستانی و به دست سپاه پاسداران انجام شد. سردار محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران اوایل تیرماه ۹۰ گفت[۲۴]:

«با توجه به اینکه سپاه ضابط قوه قضائیه است و همچنین به دلیل اینکه پرونده برخورد با جریان انحرافی دارای پیچیدگی‌های خاصی است، به صلاح‌دید قوه قضائیه سپاه اقدام به دستگیری و بازداشت این افراد نموده است.»

آیت‌الله نمازی در سخنانی که پیش‌تر ذکر شد، مدعی شده بود که فرمانده سپاه درخواست بازداشت مشایی را از رهبری کرده است که این درخواست با مخالفت ایشان مواجه شده است. این مطلب از طرف بیت رهبری و سپاه پاسداران تکذیب شد.[۲۵]

رهبری: امنیت دیگران را سلب نکنید/ سپاه سرگرم کارهای مضر و هو و جنجال نشود

رهبر انقلاب پیش‌تر در ۱۴خرداد۹۰ گفته بودند:

«اگر بخواهیم به نام انقلابی‌گرى و رفتار انقلابى، امنیت را از بخشى از مردم جامعه و کشورمان سلب کنیم، از خط امام منحرف شده‌ایم. در کشور آراء و عقاید مختلفى وجود دارد. اگر چنان‌چه یک عنوان مجرمانه‌اى بر یک حرکتى، بر یک حرفى منطبق شود، این عنوان مجرمانه البته قابل تعقیب است؛ دستگاه‌هاى موظف باید تعقیب کنند و می‌کنند؛ اما اگر عنوان مجرمانه‌اى نباشد، کسى است که نمی‌خواهد براندازى کند، نمی‌خواهد خیانت کند، نمی‌خواهد دستور دشمن را در کشور اجرا کند، اما با سلیقه‌ى سیاسى ما، با مذاق سیاسى ما مخالف است، ما نمی‌توانیم امنیت را از او دریغ بداریم.»[۲۶]

رهبری یک‌ماه بعد و پس از دستگیری‌هایی که ذکر شد نیز، در دیدار با فرماندهان سپاه، این نهاد را از «کارهای غیرمفید و مضر» و «هو و جنجال و اختلافات سیاسی» بازداشتند:

«مراقب باشیم دستگاه‌هاى انقلاب سرشان گرمِ کارهاى غیرمفید و احیاناً مضر در این حرکت پیش‌رونده نشود، که یکى از این‌ها، همین مسئله‌ى اختلافات است، که من اگر روى این‌ها تکیه می‌کنم، به خاطر این است. یک وقت هست که یک جریانى در مقابل انقلاب مى‌آید قد علم می‌کند به قصد کوبیدن انقلاب، خب، وظیفه‌ى هر کسى است که دفاع کند…کما اینکه در سال ۸۸ دیدید این کار اتفاق افتاد. یک وقت این است قضیه، یک وقت نه، قضیه، قضیه‌ى ایستادگى در مقابل یک حرکت براندازانه و اینچنین نیست؛ اختلاف نظر، اختلاف سلیقه، اختلاف عقیده احیاناً است. اینها را بایستى هرچه ممکن است فرو کاست. این‌جور چیزها را هرچه ممکن است باید کم کرد. مشتعل کردن این اختلاف نظرها مضر است.

 یک مسئله این است که اگر یک کسى یک حرف غلطى زد، آیا کسى باید به او جواب بدهد یا نه؟ خب، بله معلوم است. جواب دادن به حرف غلط، شیوه‌ى خودش را دارد، راه خودش را دارد، کار خاص خودش است. یک وقت هست که حالا که کسى یک حرف غلطى زد، ما بیائیم مثلاً صدجا این حرف غلط را تابلو کنیم، شعار کنیم که آقا، فلانى این حرف غلط را زد، تا همه بدانند. این است که اشتباه است، خطاست. من با حرکت روشن‌گرانه از سوى هر کسى، از سوى هر نهادى، هیچ مخالفتى ندارم، بلکه علاقه‌مندم و معتقدم به مسئله‌ى تبیین. یعنى اصلاً جزو راهبردهاى اساسى کار ما از اول، مسئله‌ى تبیین بوده است. تبیین لازم است؛ اما این معنایش این نیست که ما به اختلافات درونى، هى دامن بزنیم. مراقب باشید. این را همه باید مراقب باشند؛ به‌خصوص سپاه. سپاه مراقب باشد. در جریان‌هاى سیاسى، در جریانهاى گوناگون فکرى و سلیقه‌اى مطلقاً مشتعل کردن فضا مناسب نیست. حالا شماها الحمدلله همه‌تان بصیرید، آگاهید، لابد از جریانات خبر دارید و الان همین اوضاعى را که توی کشور هست، مى‌بینید که متأسفانه این علیه آن، آن علیه این؛ و دستگاه‌هاى خارجى چه خوشحالى‌اى می‌کنند؛ تحلیل می‌گذارند رویش: بله، بینشان اختلاف افتاد، نابود شدند، از بین رفتند؛ آرزوهاى خودشان را هى مرتباً تکرار می‌کنند. خب، پیداست که این مسئله نقطه‌ى ضعف ماست. نباید بگذاریم این نقطه ضعف ادامه پیدا کند یا افزایش پیدا کند… اگر هو و جنجال وارد شد، حرف منطقى را هم خراب خواهد کرد. ممکن است چهار نفر جذب شوند، اما چهار نفر آدم هوشمندتر دفع می‌شوند.»[۲۷]

به عنوان نمونه حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور که جانشین وقت رئیس اداره عقیدتی سیاسی سپاه پاسداران بود، قبل و بعد از این سخنان رهبری، انتقادات تند و نسبت‌های جنجالی‌ای به رئیس جمهور و اطرافیانش می‌داد که در رسانه‌های ضدانقلاب بازتاب مفصلی پیدا می‌کرد. به بخشی از این سخنان اشاره خواهد شد.

سؤال از احمدی‌نژاد؛ بهانه‌ نبش قبر خانه‌نشینی

۲۴ اسفند ۹۰ احمدی‌نژاد برای طرح سؤال نمایندگان و پاسخگویی به مجلس رفت، این طرح که از سال ۸۶ از سوی منتقدین اصلاح‌طلب و اصولگرای مجلس پیگیری می‌شد هربار با اشاره‌های آشکار و پنهان رهبری به حاشیه می‌رفت، اما پس از قضیه‌ی خانه‌نشینی به مرحله‌ی اجرا درآمد. علی مطهری که طراح سؤالات و بانی اصلی طرح سؤال از رئیس جمهور بود در یکی از سؤالاتش، از رئیس جمهور برای آن‌چه «مقاومت یازده روزه در مقابل حکم حکومتی رهبری» خواند توضیح خواست.[۲۸] و به نوعی بار دیگر موضوع حاکمیت دوگانه به این بهانه القا شد.

سیاست‌مداران چه گفتند؟

در ادامه گوشه‌ای از اظهارات شخصیت‌های دینی، نظامی و سیاسی کشور را در دو سه ماه پس از ماجرای خانه‌نشینی را می‌خوانید.

آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی
مدیر مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی، رهبر معنوی جبهه پایداری، استاد سطوح عالی حوزه، اندیشمند صاحب‌نظر فلسفه اسلامی و فقه سیاسی

بازتاب سخنان آیت‌الله مصباح یزدی در رسانه‌های غربی

بازتاب سخنان آیت‌الله مصباح یزدی در رسانه‌های غربی

[آیت‌الله مصباح در مدت دو ماه پس از ماجرای خانه‌نشینی احمدی‌نژاد طی بیش از شانزده سخنرانی نسبت‌های متعددی چون «بابیت جدید»، «فراماسونری جدید»، «سحر و رمالی»، «نشانه رفتن اصل اسلام»، «ضدیت با ولایت فقیه» و... را درباره دولت به کار برد که برخی از این نسبت‌ها مانند سحر و جادو در رسانه‌های جهان بازتاب پیدا کرد.[۲۹] این انتقادات تند و تیز که با توصیه‌های رهبری مغایرت داشت، به پاسخ نسنجیده‌ی یکی از وبلاگ‌نویسان حامی دولت انجامید که ادعا کرد سپاه پاسداران و آیت‌الله مصباح قصد کودتا علیه دولت و رهبری را دارند.[۳۰]]

دیدار اعضای حزب مؤتلفه اسلامی، ۹۰/۲/۲۱ [۳۱]:
«اگر این جریان ادامه یابد و یک روز دیدیم که سید علی‌محمد باب دیگری به دست خودمان و با ثمره خون شهیدان و مقاومت‌های فراوان به وجود آمده است،‌ تعجب نکنیم… حال اگر کسی ریاست، پول و سوابق داشته باشد و خدمات دولت نهم و دهم نیز در اختیار او قرار گیرد و چه‎بسا رئیس جمهور هم بگوید هرچه دارم از او بوده است چه تأثیراتی می‌تواند داشته باشد!؟»

دیدار اعضای حزب مؤتلفه اسلامی، به نقل از هفته‌نامه حزب مؤتلفه (شما)، ۹۰/۲/۲۴ [۳۲]:
«بیش از ۹۰ درصد معتقدم که او سحر شده است! این وضعیت ابداً طبیعی نیست. هیچ آدم عاقلی چنین کارهائی نمی‌کند، مگر آنکه اختیار از او سلب شده باشد… دیدیم که این شخص مسئله‌دار، این آقا را مسخّر کرده و او توی مشتش هست. البته قرائن فراوانند و خود شما بیشتر از ما اطلاع دارید که حتی تأثیر نگاه و برخورد و آثار طلسمات و چیزهایی از این قبیل در کار است.»

دیدار با سردار رحیم صفوی و جمعی از سرداران سپاه پاسداران، ۹۰/۲/۲۹ [۳۳]:
«کمال استادی این شیاطین در اینجا ظاهر می‌شود که با القای این فکر که امام زمان (عج) کشور را اداره می‌کند، سعی در تضعیف جایگاه ولی‌فقیه دارند و نیاز به وجود ولی‌فقیه را زیر سؤال می‌برند… این طرز فکر به سمتی در حال حرکت است که می‌گوید ما با رابطه‌ای معنوی می‌توانیم خواسته امام زمان (عج) را به دست آوریم و کشور را بی‌واسطه و بدون نیاز به متخصصان اسلام‌شناس اداره کنیم.»

سخنرانی برای جمعی از طلاب استان اصفهان، ۹۰/۳/۸ [۳۴]:
«این وابستگی‌ها تا جایی پیش رفت که احساس می‌شد حمایت‌هایی که از طرف مقام معظم رهبری صورت گرفته و سرمایه‌ها و خدماتی که انجام شده، همه در معرض نابودی قرار گرفته است، و هیچ راه معقول و قابل توجیهی برای حل این رابطه و وابستگی وجود ندارد. همه این قرائن دست به دست هم داد تا مسأله سحر و تسخیر به میان بیاید… این حرکت‌ها نمی‌تواند فقط به خاطر رئیس‌جمهور شدن و قدرت باشد، بلکه هدف از بین بردن اسلام و ارزش‌های اسلامی است.»

سخنرانی در جلسه با اعضای شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده، ۹۰/۱/۲۱ [۳۵]:
« گاهی کسی مقام رسمی قانون پیدا می‌کند، خیال می‌کند دیگر مالک کشور است. می‌گوید مردم به من رأی دادند و اختیار را به دست من داده‌اند، دیگر رهبر چه‎کاره است!؟… احساس من این است که درون جامعه ما دستگاه فراماسونری در حال تقویت مجدد است… فردا فتنه عمیقتری در پیش است. ابزارش از همین‌جا و از همین الآن تهیه شده است… آن خطری که من احساس می‌کنم شدیدترین خطری است که تا به حال نظام ما را تهدید کرده است و دیگر جایی برای اسلام و ولایت فقیه و ارزش‌های اسلام نخواهد گذاشت.»

سخنرانی برای جمعی از سپاهیان استان اصفهان، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، ۹۰/۳/۱۲ [۳۶]:
«می‌گویند همانطوری که امام زمان غیبت کبری و غیبت صغری داشت، ظهور صغری و ظهور کبری هم دارد… آن ها به دنبال این هستند که بگویند وقتی خود امام زمان ظهور کند و حضور داشته باشد، دیگر به نائب امام زمان چه کار است؟… این تئوری شیطانی، توطئه بزرگی است که اگر جا می افتاد از تمام فعالیت های شیاطین در این مدت سال های انقلاب، تخریب و اثرش بیشتر بود… یکی از این راه هایی که این جریان دنبال می کرد، بیان خبرهای غیبی است؛ مثلا می گویند برخی خبرهایی که شش ماه دیگر اتفاق می افتد را می گوییم، و وقتی این خبرها اتفاق می افتاد و شد، می گوییم با امام زمان ارتباط داریم و دیگر نیازی به آخوندها نیست… این در حالی است که این همه هم مرتاض های هند هستند و پیش گویی می کنند؛ که البته این جریان هم با خود می‌گویند که می توان با آن ها ارتباط برقرار کرد… با این حیله ها در برابر اراده الهی نمی توانند کاری را به ثمر برسانند و از این رو این آشغال ها هیچ کاری نمی توانند بکنند.»

سخرانی در مجتمع فرهنگی یاوران مهدی(عج)، ۹۰/۳/۱۵ [۳۷]:
«در پاسخ به کسانی که می گویند این آدم قد و قواره اش اینقدر نیست که این‌کارها را انجام دهد باید گفت که مدرس اصلی این جریان انحرافی ابلیس است البته به برخی می گویند اینها لیاقت آن را ندارند که عنوان جریان را داشته باشند و باید به آنها گروهک انحرافی گفت اما هر چه آنان تجربه شیطنت نداشته باشند اما ابلیس با تجربه چندین هزار ساله به کمک اینها آمده است.»

حجة‌الاسلام و المسلمین مهدی طائب
عضو قرارگاه عمار، مدرس حوزه علمیه، برادر رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران

سخنرانی در دروه آموزشی والفجر دانشگاه امام صادق(ع)، ۹۰/۴/۱۳ [۳۸]:
«در چهار سال دوم مشایی نزدیک احمدی‌نژاد شد و گفت تو دولت ظهوری و ظهور در زمان تو تحقق پیدا می‌کند… رهبری به احمدی‌نژاد گفته بودند که به صلاح تو نیست مصلحی استعفا دهد و احمدی‌نژاد گفته بود استعفا می‌دهم، رهبری به او گفته بودند که هر طور صلاح می‌دانید عمل کنید، ولی با خود گفته بود که من دولت ظهورم و نباید کنار بروم اگر بخواهم بمانم باید با مصحلی کنار بیایم و دوباره مجبور شده بود به هیأت دولت بازگردد.»

حجةالسلام و المسلمین مجتبی ذوالنور
جانشین سابق نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران

سخنرانی در مدرسه علمیه صدوقی قم، ۹۰/۲/۱۱ [۳۹]:
«مقام معظم رهبری همواره از همه دولت ها حمایت کرده اند، اما در سخنرانی های اخیرشان آقا فرمودند فرد برای ما ملاک نیست، اعمال فرد، کردار فرد، رفتار فرد و عملکرد فرد، برای ما ملاک است؛ حضرت امام(ره) هم از بنی صدر حمایت می کرد… قهر و اخم و ناز و شروط و این ها، با ولایت مداری خیلی فاصله دارد؛ نه رییس جمهور خداست، نه پیامبر و امام معصوم و نه ولی فقیه است… چی از این مشایی دیده ای؟ جز ارتباط با جن گیرها و فال بین ها و طالع بین ها و آیینه بین ها و مرتاض‌ها و … و بعد هم بیاید یک پیشگویی هایی بلغور کند.»

همایش بصیرت و جهاد علمی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، ۹۰/۳/۳۱ [۴۰]:
«چرا مقام معظم رهبری در دوران ۱۱ روزه می‌فرماید تا من زنده هستم نخواهم گذاشت انحرافی در مسیر انقلاب و ارزش‌های انقلاب پیش آید؟ حتما چیزی هست که آقا اینجور می‌فرمایند… خطر این گروه انحرافی از اصلاح‌طلبان افراطی و حجتیه بدتر است…
البته رئیس جمهور در مصاحبه‌اش گفته بود که من آنهایی را که می‌گویند شرط گذاشتم را نمی‌بخشم؛ اما چرا ۱۱ روز رفتی در خانه نشستی؟ شرطی در میان بود و چطور می‌توانیم روی آن را بپوشانیم… رئیس جمهور فکر می‌کرد که هر کدام از این دو موضوع هزینه‌ای برای نظام دارد. عزل و استعفا هم بی‌سروسامانی کشور و تشکیل شورای ریاست جمهوری و دشمن شاد شدن و برگزاری انتخابات و… را در پی داشت، پس نظام شرط را می‌پذیرد…
به تعبیر بنده احمدی‌نژاد رغبتاً بر سر کارش نیامده است و از روی اکراه و ناچاری و اجبار آمد، چون مجلس ملتهب شده بود و ضرب‌العجل هم تمام شده بود و اگر آن روز سر کارش حاضر نمی‌شود، فردای آن روز استیضاح می‌شد.. .اگر رأی عدم کفایت سیاسی احمدی‌نژاد در این مجلس شورای اسلامی مطرح می‌شد، بالاترین رأی عدم اعتماد تاریخ را می‌گرفت… احمدی‌نژاد مجبور شد برگردد و نشانه آن هم این بود که در جلسه هیأت دولت، مصلحی را راه ندادند…»

سخنرانی در نشست جامعه اسلامی مهندسین، ۹۰/۴/۴ [۴۱]:
«آقایان منکر ولایت فقیه نیستند و راس جریان انحرافی نیز منکر ولایت فقیه نیست بلکه آنها معتقند با توجه به غیبت صغری که در آن حضرت ولیعصر (عج) رخ می‌نماید نیابت بی‌معنی است… عزل وزیر اطلاعات به منظور بستن کانال شورای نگهبان بود.»

سخنرانی در نشست بصیرت در مسجد اهل بیت(ع) قم، ۹۰/۴/۷ [۴۲]:
«آن ها نمی گویند ما ضد ولایت فقیه هستیم بلکه حتی بالاتر از آن می گویند ما با امام زمان(عج) در ارتباط هستیم و از این رو ولایت فقیه زیر مجموعه ولایت امام زمان(عج) است… این که بزرگواری مثل ایشان ۱۱روز برود خانه بنشیند معنی اش چیست؟ معنی اش شرط است که وزیر اطلاعات دیگر وزیر نباشد؛ کما این که ممکن است در حال حاضر هم میدان درستی به وزیر اطلاعات داده نشود؛ یعنی اعتقاد ما این است که خیلی تغییری حاصل نشده و این نوعی شرط است… بعد از ۱۱روز قهر آقای رئیس جمهور، ایشان در تلویزیون حاضر شده و به نحوی می خواهند که آن قضیه را رفو کرده و دفاع از ولایت فقیه کند… رهبری در اوج فتنه ۸۸ فرمودند فتنه های عمیق تر و وسیع تری در راه است.»

علیرضا زاکانی
رئیس سابق سازمان بسیج دانشجویی، دبیر جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، مدیرمسئول هفته‌نامه پنجره و سایت خبری‌تحلیل جهان‌نیوز

گفت‌وگو با سایت مشرق، ۹۰/۲/۱۲ [۴۳]:
«تعویض وزیر اطلاعات که منجر به تدبیر مقام معظم رهبری شد و ابلاغی که برای بازگشت ایشان به وزارتخانه زدند تحت تاثیر و خواست جریان انحراف بود که در این شکی نیست… به اعتقاد من دنبال این بودند که یک مجموعه مهم امنیتی کشور را در دست بگیرند. همان موقع ما اینطور استشمام می کردیم که آنها به دنبال یک سری اقدامات خلاف امنیت کشور هستند. از طرفی دیگر دنبال این بودند که چشم بینایی فعالیت های مشکوک و مفسده آمیز آنان را در حوزه اقتصاد و حوزه های دیگر دنبال نکند و گوش شنوایی ارتباط آنان با بیگانگان را نشنود و به یک جهتی دنبال این بودند که مقدمه ای را برای بالا بردن ظرفیت های خودشان برای انجام عملیات هایی در سطح کشور ایجاد کنند… جریان انحرافی به شدت علاقه‌مند است که بتواند اشکالات جدی خودش در حوزه اقتصادی را مخفی نگه دارد و وجود یک معاونت اقتصادی در وزارت اطلاعات و دقت در موضوعات اقتصادی را برای خودش مشکل ساز می بیند.»

نشستی در مدرسه علمیه الهادی قم، ۹۰/۳/۲[۴۴]:
«مجموعه انحرافی می خواست با نفوذ در وزارت اطلاعات یگان انحرافی برای خود درست کند… برخی از این افراد دارای پرونده های سنگین هستند و می خواستند این پرونده ها را از وزارت اطلاعات بیرون بکشند و برخی دیگر از پرونده ها را هم استخراج و با برخی قضات معامله کنند که فرد مربوطه دستگیر شده است… این جریان یکسری اقداماتی انجام داده و دارای مفاسد اقتصادی سنگین هستند که مراجع قضایی دارند بررسی می کنند و این مفاسد سنگین تر از هزار میلیارد و … است… این جریان خیلی خطرناک است.»

حسین شریعتمداری
صاحب امتیاز و مدیرمسئول و نماینده ولی‌فقیه در مؤسسه کیهان

روزنامه کیهان؛ سرمقاله ۹۰/۱/۳۰ [۴۵]:
«این حاشیه های ناشایست با نگاهی دقیق تر و از زاویه ای دیگر، نه فقط نگران کننده نیستند بلکه هشدار دهنده اند و شکرانه نیز دارند. مانند آژیر خطری که از ورود «دزد» خبر می دهد و صدای آن اگرچه گوشخراش است اما هیچ صاحبخانه ای از شنیدن این صدا آزرده خاطر نمی شود و یا از نصب آژیر، ابراز پشیمانی نمی کند.»

روزنامه کیهان؛ سرمقاله ۹۰/۲/۲۵ [۴۶]:
«آقای مشایی توضیح نمی دهد که اگر قسم حضرت عباس(ع) ایشان باور کردنی است، پس دم خروس چیست؟! و این پرسش بسیار ساده، منطقی و عقلایی را بی پاسخ می گذارد که اگر «تبعیت از ولایت فقیه یکی از لوازم اعتقاد به امام عصر(عج) است»- که هست- بی توجهی به حکم قانونی و شرعی ولی فقیه در ابقای آقای مصلحی که بعد از عزل سؤال برانگیز ایشان صادر شده بود، چگونه قابل توجیه است؟ به ولی فقیه اعتقاد ندارید یا به امام زمان(عج) و یا خدای نخواسته به هیچکدام؟!»

محمدحسین صفارهرندی
وزیر برکنارشده‌ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت نهم، سردبیر سابق روزنامه کیهان

سخنرانی قبل از خطبه‌های نمازجمعه قم، ۹۱/۳/۲۶[۴۷]:
«طرف برای طفره رفتن از ولایت امام به حق جامعه، بازی در آورده به دروغ توسل می‌جوید به امامت امام عصر(عج) و می‌گوید ما وقتی که حجت را داریم نیازی به حجت‌های کوچکتر نداریم و ما از آن طریق داریم شارژ شده و خط می‌گیریم.
تو غلط کردی، تو بی‌ سر و پا، تو بی مقدار به لحاظ معرفت و ایمان و تقوا که در مورد برخی از این افراد به حمدالله برخی شان از دکان‌های فریبی که به اسم ارتباط با ناحیه مقدسه راه انداخته بودند دستگیر شدند و برخی از اینها را خود رفقاشان اعتراف کردند و گفتند زمانی ما با ایشان همسفر شده‌ایم و در طول مسافرت طرف یک بار نماز نخوانده است و به او گفته‌اند فلانی ما فکر می‌کردیم شما که با ناحیه مقدسه در ارتباط هستید دیگه خیلی متعبد و زاهد تشریف دارید ولی در این چند روز ندیدم که شما نماز بخوانید و فرد گفت که ما به یک مرحله‌ای رسیدیم که از این مسائل عبور کرده‌ایم.
…کسی می‌تواند بگوید ما آنقدر با امام زمان (عج) قاطی شده‌ایم که حالا وقت آن رسیده که از حرف ولی امر و نایب امام زمان (عج) تمرد کنیم که خود ایشان فرموده‌اند که باید حرف او را گوش بدهید وقتی دسترسی به ما ندارید؟ در عصر غیبت چه کسی می‌تواند ادعا کند من دسترسی به امام عصر دارم؟… متوسل به استدلال‌های سست از این قبیل می‌شوند، آن کسی که در برابر حکم ولی امر زمان خودش تمرد نشان می‌دهد لابد حجت بالاتری دارد.»

حجت‌الاسلام حمید رسایی
نماینده مجلس و عضو شاخص جبهه پایداری، مدیرمسئول هفته‌نامه ۹دی

یادداشت در شماره ۱۷ هفته‌نامه ۹دی [۴۸]:
«مشایی در طول این چند سال با اعتماد سازی اعتقادی در احمدی نژاد، قدم قدم پروژه کودتای خود علیه احمدی نژاد را که از سال‌ها قبل کلید زده بود، پیش برد تا رسید به مرحله فتح وزارت اطلاعات… مشایی با تمام تلاشش کوشید تا احمدی نژاد را در خانه نشینی نگه دارد و پروژه ای را که کلید زده در مسیر دیگری دنبال کند… دور از انتظار نیست که سرکرده این باند با فراهم کردن مقدمات خروج خود از کشور، اکنون که زمینه های ترور شخصیت احمدی نژاد را فراهم آورده حتی نسبت به ترور فیزیکی رییس جمهور هم اقدام کند، کاری که سی سال قبل مسعود کشمیری انجام داد.»

رهبری چه گفت؟ رسانه‌ها و سیاست‌مداران چه کردند؟

سخنان رهبری در سوم و چهارم اردیبهشت پیرامون ماجرا، چند نکته‌ی مهم در برداشت:

 • شکاف در جمهوری اسلامی و حاکمیت دوگانه تحلیلی نادرست و بی‌پایه است و حاصل القائات دشمنان است.
 • دولت مشغول تلاش و فعالیت است و به این علت مردم و رهبری طرفدار دولت اند.
 • دخالت رهبری در موضوع عزل وزیر اطلاعات برای جلوگیری از فوت شدن مصلحتی بزرگ بوده است.
 • موضوع عزل و ابقای وزیر اطلاعات مسأله‌ی مهم و ریشه‌ای نیست.
 • رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی کشور با بزرگنمایی این مسأله به آشفتگی کمک نکنند.
 • رهبری خود اجازه‌ی انحراف در حرکت به سوی آرمان‌ها را نخواهند داد.
 • رفتار رسانه‌های داخلی در این موضوع اختلاف‌انگیز و خلاف مصلحت بوده است.

برخلاف این موارد، منتقدین اصولگرای دولت، به گونه‌ای دیگر عمل کردند. همان‌طور که نمونه‌های آن آورده شد، تحلیل‌ها و خبرهای رسانه‌های داخلی محورهای زیر را پی‌گیری می‌کرد:

 • رئیس جمهور با تحریک مشایی حرف رهبر را گوش نکرده است و قصد مقابله با رهبری را دارد.
 • رئیس‌جمهور خانه‌نشین شده است و به مسائل مملکت و مشکلات مردم بی‌توجهی می‌کند.
 • دخالت رهبری در موضوع عزل مصلحی مسأله‌ای بسیار مهم و ریشه‌ای‌ست که از خطرات جریان انحرافی خبر می‌دهد.
 • رهبری به طور تلویحی وجود جریان انحرافی را تأیید کرده و گفته که جلوی آن را می‌گیرد.
 • جریان انحرافی مدعی‌است که از امام زمان دستور می‌گیرد و از ولی‌فقیه اطاعت نمی‌کند. این جریان ولایت فقیه را هدف گرفته است.
 • فتنه‌ای سهمگین‌تر از فتنه ۸۸ در راه است که به دست جریان انحرافی به پا می‌شود.
 • همان‌طور که بنی‌صدر در برابر امام سرکشی کرد و برکنار شد، احمدی‌نژاد هم در برابر رهبری سرکشی می‌کند.
 • حمایت رهبری از احمدی‌نژاد مانند حمایت‌های اولیه امام از بنی‌صدر است.
 •   …

اتهام‌های بی‌سند و بی‌عملی قوه‌ قضائیه

همان‌گونه که در اظهارنظرهای بالا خواندید، اکثر نسبت‌هایی که پیرامون انگیزه رئیس جمهور و نقش مجموعه موسوم به جریان انحرافی در قضیه عزل مصلحی و خانه‌نشینی و اهداف آن‌ها از این کار، بدون سند و مدرک آشکار ارائه شده است. این نمودِ غیراخلاقیِ بنایِ نامبارکی‌ست که چندی‌ست در فضای سیاسی کشور گذاشته شده است: اتهامات بدون سند با تکیه بر اسناد اطلاعاتی، نقل‌قول‌های خصوصی و منابع آگاه مجهول‌الهویه. از آن‌جایی که گویندگان این سخنان از منتفذین در نظام جمهوری اسلامی هستند، امید بستن به شکایت از این نسبت‌ها به قوه‌ی قضائیه چندان ممکن نیست. و تجربه نشان داده است که این افراد کم‌تر مجبور به ارائه‌ی سند و مدرک محکمه‌پسند برای ادعایشان می‌شوند. کما این که شکایت مشایی از حاج منصور ارضی که علاوه بر توهین‌های مکرر، وی را تهدید به قتل کرده بود به جایی نرسید.

حاج منصور ارضی در مراسم شب نوزدهم ماه رمضان ۹۰ در مسجد ارک گفت: «پیداش کنن بچه‌ها می‌کشنش! فعلا تو هزاران حصار قرار گرفته این یهودی امت! گفتم هر کی بکشتش پولشو من می‌دم!»[۴۹] اما دادگاه وی را تبرئه کرد[۵۰]. این در حالی‌ست که وی اندکی از نفوذ و جایگاه شخصیت‌هایی را که سخنانشان مرور شد ندارد.

رهبری: نظرات من تنها همین‌هاست که صریحا و علنا می‌گویم

شخصیت‌هایی که سخنانشان مرور شد، ارتباط نزدیکی با رهبری دارند، رهبری از آن‌ها تقدیر کرده است و یا خود منصوب رهبری اند. به همین دلیل ممکن است این گمان به وجود آید که رهبری آن‌ها را مأمور روشنگری و برخورد با «انحراف» کرده است و در جلسات خصوصی نظرات صریح‌تری درباره موضوع را با آن‌ها در میان گذاشته است. اما رهبری پیش‌تر این احتمال را رد کرده است:

«مبادا کسى تصور کند که رهبرى یک نظرى دارد که برخلاف آن‌چه که به عنوان نظر رسمى مطرح می‌شود، در خفا به بعضى از خواص و خلّصین، آن نظر را منتقل می‌کند که اجراء کنند؛ مطلقاً چنین چیزى نیست. اگر کسى چنین تصور کند، تصور خطائى است؛ اگر نسبت بدهد، گناه کبیره‌اى انجام داده. نظرات و مواضع رهبرى همینى است که صریحاً اعلام می‌شود؛ همینى است که من صریحاً اعلام می‌کنم.»[۵۱]

چه کسی ضد ولایت فقیه است؟

شاید سخن رهبری در این‌باره بهترین پاسخ باشد:

«اعتراض به نظرات خاص رهبرى، ضدیت با رهبرى نیست. دشمنى، نباید کرد.»[۵۲]

رساندن مشورت و چانه‌زنی با رهبری از سوی مسئولین نه تنها امری قبیح نیست بلکه از وظایف مردم در قبال رهبری‌ست، همان‌طور که آیت‌الله مصباح یزدی می‌گوید:

«ما نه تنها انتقاد از ولی فقیه را جایز می شمریم، بلکه بر اساس تعالیم دینی، معتقدیم یکی از حقوق رهبر بر مردم لزوم دلسوزی و خیرخواهی برای اوست. این حق تحت عنوان النصیحه لأئمه المسلمین تبیین شده است… نه تنها انتقاد از ولی فقیه جایز است، بلکه واجب شرعی مسلمانان است و منافع و مصالح شخصی و گروهی نباید مانع انجام آن شود.»[۵۳]

چه کسی واقعاْ ولایت‌مدار است؟

با این وجود، تعلل در اجرای فرمان رهبری پس از آن‌که صادر شد، به خصوص در زمانی که علنی شده باشد و باعث التهاب جامعه و القای نافرمانی شود، با ولایت‌مداری در تعارض است.

آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ استفتایی مبنی بر این که چگونه باید عمل کرد که التزام به ولایت فقیه داشت گفته اند:

«ولایت فقیه به معناى حاکمیت مجتهد جامع‌الشرایط در عصر غیبت است و شعبه‌اى است از ولایت ائمه اطهار (علیهم السلام) که همان ولایت رسول الله (صلى‌الله علیه وآله) مى‌‌باشد و همین که از دستورات حکومتى ولى امر مسلمین اطاعت کنید نشانگر التزام کامل به آن است.»[۵۴]

طبیعی‌ست که وقتی دستوری صادر شد، باید بدون فوت وقت اجرا شود و اگر توضیحات و ملاحضاتی هست بعد از اجرای حکم به رهبری ارائه شود. هم‌چنین بنابر قانون اساسی دستورات فراقانونی رهبری ذیل عنوان «ولایت مطلقه» لازم‌الاجراست.

اما این خطای غیرقابل توجیه مجوزی برای توهین و تهمت و بی‌انصافی رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی نبوده و نیست.

آزمون ولایت‌مداری؛ ماجرای امام‌خمینی، آیت‌الله خامنه‌ای و ۹۹ نفر

رهبر انقلاب در سخنان سوم اردیبهشت خود درباره عزل و ابقای وزیر اطلاعات و اختلاف‌نظرشان با احمدی‌نژاد گفته بودند: «این، مسئله‌ى مهمى نیست، نظائرش هم اتفاق مى‌افتد.» یکی از این نظائر پندآموز در تاریخ انقلاب، داستان ۹۹ نفر و اختلاف امام خمینی و رئیس‌جمهور وقت بر سر نخست‌وزیر است.

آیت‌الله خامنه‌ای در دور اول ریاست جمهوری خود با نخست‌وزیر، میرحسین موسوی، در مسائل متعددی –به خصوص مسائل اقتصادی- اختلاف نظر داشت، به همین علت قصد داشت در دور دوم ریاست جمهوری، وی را به عنوان نخست وزیر به مجلس معرفی نکند. علی‌اکبر ناطق‌نوری می‌گوید آیت‌الله خامنه‌ای برای نامزد شدن در دور دوم ریاست جمهوری برای امام شرط گذاشته بود که در انتخاب نخست وزیر آزاد باشد و امام نیز پذیرفته بود.[۵۵]

انتخابات در ۲۵مردادماه ۶۴ برگزار شد و آیت‌الله خامنه‌ای برگزیده شد؛ اما حمایت امام از موسوی و مخالفت رئیس‌جمهور با نخست‌وزیری وی باعث شد که انتخاب نخست وزیر یک ماه و نیم به درازا بکشد. داستان مخالفت‌ها و گفت‌وگوهای امام و رئیس‌جمهور در خاطرات سال ۶۴ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به خوبی مشخص است.[۵۶] این خاطرات با تأیید دفتر مقام معظم رهبری و بنیاد حفظ و نشر آثار امام خمینی منتشر شده است.[۵۷]

امام خمینی در چهارم مهرماه ۶۴ در پاسخ به نامه‌ی نمایندگان حامی میرحسین موسوی نوشت: «آقای مهندس موسوی را شخص متدین و متعهد، و در وضع بسیار پیچیده کشور، دولت ایشان را موفق می‌دانم؛ و در حال حاضر تغییر آن را صلاح نمی‌دانم. ولی حق انتخاب با جناب آقای رئیس جمهور و مجلس شورای اسلامی محترم است.»[۵۸]

آیت‌الله خامنه‌ای با وجود آزادی عملی که امام به ایشان داده بود برای امام نامه‌ای نوشت که «اگر حضرت‌عالی تشخیص می‌دهید که باید مهندس موسوی را معرفی کنم، حکم کنید، شما رهبر هستید. شما روز قیامت جواب دارید، ولی من جواب ندارم کسی را که مصلحت نمی‌دانم، نخست وزیر کنم، مگر این که حکم ولی فقیه بالای سر او باشد.» اما امام از صدور صریح حکم اجتناب کردند.[۵۹]

 آیت‌‌الله یزدی، آیت‌الله جنتی، آیت‌الله مهدوی کنی و ناطق‌نوری به نزد امام می‌روند و از ایشان می‌خواهند که اگر صلاح می‌دانند موسوی نخست وزیر بماند، حکم کنند تا رئیس جمهور حجتی برای انجام این کار که به صلاح کشور نمی‌داند پیدا کند و یا این که از مهندس موسوی حمایت نکنند. امام پاسخ دادند:

«من حکم نمی‌کنم، اما من به عنوان یک شهروند حق دارم نظر خودم را بدهم یا خیر؟… من به عنوان یک شهروند اعلام می‌کنم که انتخاب غیر از ایشان خیانت به اسلام است.»

گرچه این بیان، حکمِ صریح نبود، اما آیت‌الله خامنه‌ای آن را حکمی ضمنی تلقی کرد و از روی ولایت‌مداری، موسوی را به عنوان نخست وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی کرد. با این وجود در رأی‌گیری مجلس، ۹۹ نفر به وی رأی منفی دادند که از جمله‌ی آن‌ها آیت‌الله محمد یزدی، اسدالله بادامچیان، محمدرضا باهنر و حسن روحانی بودند. موسوی رأی آورد و پس از این ماجرا حامیان وی به این ۹۹ نفر در حجمی وسیع در روزنامه‌ها، نسبت «اسلام آمریکایی» و «ضدولایت‌فقیه» می‌دادند.[۶۰] آیت‌الله خامنه‌ای پس از چند ماه در واکنش به این هیاهوی رسانه‌ای گفتند:

«چندی پیش من به یکی ازآنها که دائم ۹۹نفر را زیر سؤال می برد گفتم اگر ساکت ننشینی خواهم گفت که این‌ها ۹۹ نفر نیستند وبا من ۱۰۰ نفر هستیم، این‌ها آنقدر انحصار طلب هستند و جز خودشان هیچکس را حاضر نیستند بپذیرند.»

درس‌هایی از داستان ۹۹ نفر

این بهترین نمونه از تاریخ انقلاب اسلامی و زمان حیات امام است که مرزهای ولایت‌مداری و هم‌چنین مرزهای ضدیت با ولایت فقیه را مشخص می‌کند:

- آیت‌الله خامنه‌ای برای نامزد شدن در انتخابات نزد امام شرط کرد که در انتخاب نخست وزیر آزاد باشد، وی هم‌چنین با وجود اطلاع از نظر رهبری، یک ماه و نیم به بحث و چانه‌زنی با ایشان برای تغییر نظرشان پرداخت. این یعنی از دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای رئیس جمهور حتما حق چانه‌زنی و بحث با رهبری و تلاش برای تغییر نظر ایشان را دارد.

- آیت‌الله خامنه‌ای با وجود اختیاری که از سوی امام داشت، حاضر نشد خلاف نظر -و نه حتی حکم حکومتی- ایشان عمل کند و تلاش کرد یا نظر امام را تغییر دهد و یا خلاف مصلحتی که خود می‌شناخت طبق حکم ایشان عمل کند. این یعنی توجه به نظرات رهبری و هماهنگی با آن لازمه ولایت‌مداری‌ست.

- ۹۹ نفر از نمایندگان مجلس، بر خلاف نظر صریح رهبری که رئیس جمهور آن را حکم حکومتی می‌دانست، به نخست‌وزیری موسوی رأی منفی دادند. این عده از سوی حامیان نخست‌وزیر به سرپیچی از دستور امام و ضدیت با ولایت فقیه متهم شدند. آیت‌الله خامنه‌ای صریحا از آن‌ها حمایت کرد. این یعنی اگر کسی خلاف حکم ضمنی و نظر رهبری عمل کرد، ضدولایت‌فقیه نیست و نباید آماج حملات و تهمت و توهین قرار گیرد.[۱] http://www.mashreghnews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=40517

[2] http://www.javanonline.ir/vdchi-nkx23nkzd.tft2.html

http://www.rajanews.com/detail.asp?id=85152

[3] http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2011/05/110506_u01_economist-moslehi.shtml

[4] http://www.kayhan.ir/900130/2.htm#other201

[5] http://www.jahannews.com/vdcepx8zfjh8pei.b9bj.html

[6] http://www.president.ir/fa/1/0/1390/2

[7] http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=12163

[8] http://www.bornanews.ir/Pages/News-40466.aspx

[9] http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=12219

[10] http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=12346

[11] http://www.kayhan.ir/900205/2.htm#other204

[12] http://www.rahesabz.net/story/36088/

[13] http://www.19dey.com/akbar_vize/6392-.html

[14] http://www.shafaf.ir/fa/pages/?cid=55299

http://www.khabaronline.ir/news-147955.aspx

[15] http://www.president.ir/fa/27972

[16]  به عنوان نمونه بخوانید:

http://www.roozonline.com/persian/news/newsitem/article/-d1b2a5ce2c.html

[17] http://www.fardanews.com/fa/news/189359

[18] http://www.khabaronline.ir/news-151786.aspx

[19] http://jahannews.com/vdcjvmevmuqem8z.fsfu.html

[20] http://alef.ir/vdcc0pqse2bqxo8.ala2.html?105946

[21] http://www.president.ir/fa/28382

[22] http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2011/06/110605_u03_ganji_ahmadinejad.shtml

[23] http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2011/06/110618_l10_30khordad60_banisadr_interview.shtml

[24] http://www.tabnak.ir/fa/news/174976

[25] farsi.khamenei.ir/news-content?id=12580
www.irna.ir/NewsShow.aspx?NID=30413902

[26] http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=12595

[27] http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=12857

[28] http://www.asriran.com/fa/news/205807

[29] http://www.tabnak.ir/fa/news/164994

[30] http://digarban.com/node/7196

[31] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9002211275

[32] http://www.khabaronline.ir/detail/150858/

[33] http://www.rasanews.ir/TextVersion/Detail/?Id=104967&Serv=25

[34] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9003080537

[35] http://mesbahyazdi.ir/node/3190

[36] http://khabaronline.ir/news-155068.aspx

[37] http://www.rasanews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=106270

[38] http://www.aftabnews.ir/vdciwuazzt1apz2.cbct.html

[39] http://khabaronline.ir/news-148453.aspx

[40] نقل‌قول‌های مختلفی از این جلسه شده است که به دلیل محتوای تند آن بوده است:

http://old.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsId=1340397

http://www.hawzahnews.com/news/88555

http://www.boursenews.ir/fa/pages/?cid=49894

[41] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9004050337

[42] http://www.tabnak.ir/fa/news/173663

[43] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/115701

[44] http://www.rasanews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=105309

[45] http://www.kayhan.ir/900130/2.htm#other201

[46] http://www.kayhan.ir/900225/2.htm#other204

[47] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910328000760

[48] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9003022843

[49] http://shafaf.ir/fa/news/71308

[50] http://isna.ir/fa/news/91101810233

[51] http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=9925

[52] http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=3404

[53] محمدتقی مصباح یزدی، پرسش‌ها و پاسخ‌ها، انتشارات مؤسسه امام خمینی، چاپ اول (زمستان۸۲)، ج۱، ص۷۱

[۵۴] http://farsi.khamenei.ir/others-report?id=9774

درباره حکم حکومتی این پرونده سایت خامنه‌ای دات آی آر را ببینید:

http://farsi.khamenei.ir/others-special?id=9783

[55] http://rajanews.com/Detail.asp?id=87119

[56] برای مطالعه‌ی این خاطرات به آدرس‌های زیر مراجعه کنید:

http://www.hashemirafsanjani.ir/category/%D8%B3%D8%A7%D9%84%E2%80%8C%D9%87%D8%A7/1364?page=11

http://300second.blogfa.com/post-365.aspx

http://ebrat.ir/?part=news&inc=news&id=31955

[57] http://www.tabnak.ir/pages/?cid=9701

[58] http://farsi.rouhollah.ir/library/sahifeh?volume=19&tid=194

[59] http://rajanews.com/Detail.asp?id=87119

[60] http://www.asriran.com/fa/news/72989

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C_%DB%B9%DB%B9_%D9%86%D9%81%D8%B1

ویژه‌ها
رادیو