بازتاب‌های انتشار «احمدی‌نژاد بدون روتوش»
چه کسانی احمدی‌نژاد را بدون روتوش دیدند؟
احمدی‌نژاد بدون روتوش

احمدی‌نژاد بدون روتوش، از زمان انتشار تا کنون چندین هزار بار تنها از سایت بدون روتوش دانلود شده است. علاوه بر این از لینک‌های دیگر موجود در اینترنت نیز بارها دریافت شده است. هم‌چنین پست اعلام انتشار جزوه در صفحه‌ی ‌گوگل‌پلاس حدود صد بار بازنشر داده شده است.

بدون روتوش/ جزوه‌ی «احمدی‌نژاد بدون روتوش» که به بررسی مهم‌ترین انتقادات جنجالی از رئیس‌جمهور در دولت دهم می‌پردازد  مورد استقبال کاربران فضای مجازی قرار گرفته است. گزارش کردن مستند و بدون روتوش انتقاداتی که تحت عنوان «انحراف» احمدی‌نژاد بیان شده است و هم‌چنین بازخوانی اصل نظرات و سخنان رئیس‌جمهور و اطرافیانش در این‌باره و جمع‌آوری موضع‌گیری‌های مرتبط رهبر انقلاب شاید علت این توجه بوده باشد.

خبر انتشار جزوه روی صفحه‌ی «احمدی‌نژاد بدون روتوش» در شبکه اجتماعی مجازی گوگل پلاس، در کم‌تر از ۲۴ ساعت بیش از پنجاه بار بازنشر شد و بیش از صد مثبت را به خود اختصاص داد. هم‌چنین فایل این جزوه در همان بازه زمانی حدود ۲۰۰۰ بار از روی سرور سایت «بدون روتوش» دانلود شد.

وبلا‌گ‌های «هویتنا»، «هابیل»، «عصر روح‌الله»، «آرمانشهر»، «آینده از آن حزب‌الله» «زالزالک»، «همسنگر»، «امت حزب الله»، «کوچه‌های روزانه من»، «سلام بر آزادی»، «صادق‌آنلاین»، «خرچنگ‌زاده در غربت»، «پنجاه و هفت»، «نوشته‌های یک پسر جدی»، «سیاهه‌ای از یک سربه‌دار»، «پرچم»، «منتظر مهدی، منتظر نور» و «مهر جاودان»، «شمیم انتظار»، «پویش حمایت مردمی از دکتر الهام»، «شمیم عدالت» ، «امروزه»، «تبیین»، «پلاک۹۲»، «سیاست نوشت»، «سوژه»، «ستاد حامیان دولت اسلامی- کرج»، «نوخبر»، «ساندیس خور»، «جلوه»، «فعالان مردمی حامی احمدی‌نژاد کاشان»، «بازیافته»، «عاشقان ولایت»، «عمار کوچک آقا»، «ما چند نفر» و وبلاگ‌های دیگری به معرفی این جزوه پرداخته اند. هم‌چنین پایگاه‌های خبری «هزارسنگر»، «شبکه ایران» (+) و «رئیس جمهور ما» پس از چند روز از انتشار جزوه تیتر یک سایت خود به آن اختصاص دادند. خبر انتشار این جزوه و برخی مطالب آن در سایت‌های «نکات‌پرس»، «جهادی»، «فاطرنیوز» و «امتداد مهر»، «آی پرس»، «راز ۵۷»، «با بهار»، «پایگاه دانشجویان  انقلابی»، «فیلوجامعه‌شناسی» و روزنامه «تابناک» و خبرگزاری‌های «برنا» و «ایرنا» کار شد و در شبکه اجتماعی «افسران» (+) نیز چند بار منتشر شد. هم‌چنین پس از انتخابات در برخی تحلیل‌ها (به عنوان نمونه این‌جا را ببینید) از محتوای این جزوه استفاده شده است.

«میثم رمضانعلی» مدیر وبلاگ هابیل با انتقاد از «وضعیت اسفناک اخلاق در رسانه‌ها» و «پروپاگاندای رسانه‌ای»، عنوان «جریان انحرافی» را مصداقی از این فضا دانست و نوشت:

«گاه خود، اعلام می‌کردند که جریان انحرافی فلان کار را می‌خواهد انجام دهد و بعد از ماه‌ها حاشیه‌نویسی بر این ایده، در آخر می‌گفتند که اصلا شروع این بازی توسط خود جریان انحرافی بوده است تا ما گول بخوردیم و از خطر اصلی جریان انحرافی غافل شویم! برخی از این موارد در قالب پرونده‌ی «احمدی‌نژاد بی‌روتوش» و در قالب موضوعاتی مشخص پرداخته شده است و اگر کمی حوصله داشتید بخوانید تا بخش‌ها و گوشه‌های کوچکی از وضعیت رسانه‌ای و سیاسی برای‌تان ملموس‌تر شود. نه که مسأله‌ای در حاشیه‌ی دولت نیست، که هست و گاه مایه‌ی تاسف است. اما برخی بر اساس همان ذهن داستانی‌شان آب گل‌آلود را هم زدند و چون شأن‌شان در جایگاهی نیست که قرار دارند، اوضاع را این چنین به هم ریختند.»

«وحید اشتری» نویسنده وبلاگ عصر روح‌الله «اتهام و برچسب و بازی‌های خاله زنکی رسانه‌ای بی‌ارزش» علیه احمدی‌نژاد را نقد کرده است و تلویحا گفته است که فراموشاندن ارزش انتخاب احمدی‌نژاد به مردم یک «تفکر استحماری» است. اشتری نیاز امروز ما را رئیس‌جموری می‌داند که «از احمدی نژاد هم احمدی نژادی‌تر باشد» و نتیجه می‌گیرد که شناخت واقعی و بدون روتوش احمدی‌نژاد نیاز جدی این زمان است. وی درباره این جزوه نوشته است:

«واقعا خواندنش آدم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بعد از خواندن به این نتیجه رسیدم یک تلاش واقعی است برای درست دیدن ۸ سالی که گذشت. البته نقدهای زیادی دارد و جای کار و پرداخت بیشتری داشته است. این تنها واکاوی چند مورد از جدی‌ترین جنجال ها و دعواهای رسانه ای رخ‌داده است.»

«احمد عمویی» نویسنده وبلاگ زالزالک در لزوم پرداختن به انتقادات چندسال گذشته از احمدی‌نژاد گفته است که «باید از مظلوم دفاع کرد والا تفاوتی با ظالم نداریم». وی ضمن معرفی جزوه پیشنهاد داده است که این جزوه در فضای مجازی و هم‌چنین به صورت مکتوب در مساجد و مدارس و دانشگاه‌ها توزیع شود.

«محسن» نویسنده‌ی وبلاگ هویتنا نیز گفته است که مطالعه‌ی این جزوه «نیاز به بسیاری از گفتگوهای وقت گیر در این یک ماه آینده را از بین می برد».

«حامد فتاحی» نویسنده وبلاگ آرمانشهر در بخش نظرات یکی از پست‌هایش نوشته است:

«سطح توقعتون رو ببرید بالاتر. روزنامه ایران مگر روزنامه دولت نیست؟ وظیفه اش هست که این جزوه حاضر و آماده را با تبلیغ و اعلام قبلی، چاپ و به صورت ضمیمه رایگان در کل کشور توزیع کند.»

«جلال عباسیان» نویسنده وبلاگ همسنگر «رسانه‌زدگی» را بیماری عصر ما دانسته و با اشاره به فضای تبلیغاتی این سال‌ها علیه احمدی‌نژاد نوشته است:

«سایت احمدی نژاد، بدون روتوش را اولین سایتی می‌دانم که فارغ از جنجال‌های رسانه ای این روزها، رویه ای مستقل، منطقی و تحلیلی را درباره احمدی نژاد در پیش گرفته و با ادله متقن و محکم، سعی در نشان داده چهره واقعی احمدی نژاد بدون روتوش رسانه ای مرسوم دارد.

امروز که تنها بیست و پنج روز به انتخابات ریاست جمهوری باقی است، افسوس این را می‌خورم که چرا دوستداران احمدی نژاد، تاکنون دست به اینگونه اقدامات سازنده و مفید نزده اند تا شبهات را بصورت بنیادی بزدایند و تنها در پی پاسخ دادن احساساتی و سیاسی به شبهات طرف مقابل بوده و بعد از اندک مدتی نیز فیلتر شده اند.

شوربختانه باید بگویم که برای سایت احمدی نژاد بدون روتوش نیز فیلتر شدن در آینده ای نزدیک را پیش بینی می‌کنم، اما مطمئنم این جریانی است که به راه افتاده و انشاالله می رود تا با همت جوانان مستقل و عدالت طلب، مظلومیت احمدی نژاد روز به روز آشکارتر شود.»

«محمد رحمانی» نویسنده وبلاگ امت حزب الله نوشت:

«همان ابتدا با یک کار گرافیکی متفاوت مواجه شدم کاری نو و دلنشین اما همه ماجرا این نبود حتماً این ضرب‌المثل را شنیده‌اید که قدر زر، زرگر شناسد قدر گوهر گوهری اگر بگویم “کاری بی نظیر” بی شک کسی نمی‌تواند من را متهم به تملق کند چرا که تنها کسانی که کار تحقیقاتی کرده‌اند متوجه می‌شوند که برای خط به خط مطالب این سایت و جزوه همراه عده ای عاشق و نه کاسب وقت گذاشتند و کار عمیق تحقیقاتی انجام دادند.»

«نصرت الهی» نویسنده وبلاگ سیاهه‌ای از یک سربدار نیز درباره جزوه گفته است:

«ابتدا که این جزوه به دستم رسید فکر می‌کردم باز فدایی‌های بی چون و چرای احمدی‌نژاد طرحی برای تطهیر احمدی‌نژاد نوشته‌اند ولی بعد از مطالعه این جزوه نظرم عوض شد. از ویژگی‌های این جزوه مستند بودن مطالب است و این که همراه آوردن سخنان رهبری با مطالبی که ذکر می‌شود؛ و این که در آخر این جزوه انتقاداتی واقعی نسبت به احمدی‌نژاد گفته  می‌شود که حرف همه ماست.»

فاطرنیوز عکس‌العملی منفی نشان داد و این جزوه را «تلاش جریان رسانه‌ای دولت برای توجیه انحرافات آقای مشایی» دانست. برخی کاربران شبکه اجتماعی مجازی گوگل‌پلاس هم به صورت کلی چنین نقد کردند که این جزوه در صدد تبرئه رئیس‌جمهور و دولت و «جریان انحرافی» است.

شخصیت‌های سیاسی و دینی که از طرح‌کنندگان اصلی «جریان انحرافی» و مسائلی که در این جزوه بررسی شده بوده‌اند و هم‌چنین رسانه‌هایی که این خط را پی‌گیری می‌کردند مانند روزنامه کیهان، خبرگزاری فارس، خبرگزاری مهر، سایت جهان‌نیوز، سایت رجانیوز، سایت جوان‌آنلاین، سایت خبرآنلاین و… تا کنون واکنشی به این جزوه و گزارش‌های آن نشان نداده‌اند.

احمدی‌نژاد بدون روتوش، از زمان انتشار تا کنون بیش از پانزده هزار بار تنها از سایت بدون روتوش دانلود شده است. علاوه بر این از لینک‌های دیگر موجود در اینترنت نیز بارها دریافت شده است. هم‌چنین پست‌های اعلام انتشار جزوه در صفحه‌ی ‌گوگل‌پلاس حدود۱۰۰ بار بازنشر داده شده است و پست‌های تفکیکی مطالب آن نیز، هر کدام ده‌ها بار بازنشر شده است.

گروه ابوذر از همه‌ی کسانی که به صورت خودجوش در انتشار جزوه ما را یاری دادند و هم‌چنین کسانی که از بخش «تماس» پیام‌های پرلطف خود را برایمان ارسال کردند تشکر می‌کند.

ویژه‌ها
رادیو