بازخوانی عزل و ابقای وزیر اطلاعات و خانه‌نشینی احمدی‌نژاد
به طرف منزل آقای رئیس جمهور
خانه نشینی

احمدی‌نژاد پس از پایان خانه‌نشینی‌اش که در پی عزل و ابقای وزیر اطلاعات اتفاق افتاد گفت: رهبر معظم انقلاب در طول دوره ریاست جمهوری بنده، همواره با روشن‌بینی، هوشمندی و دقت هرچه تمام‌تر کمک، مدیریت و هدایت می‌کنند و البته هر اختلافی هم در چارچوب اندیشه و نظام ولایت فقیه قابل حل می‌باشد.

دریافت این بخش از جزوه

بدون روتوش/ برکناری مصلحی از وزارت اطلاعات به دستور احمدی‌نژاد و پس از آن نامه رهبری به مصلحی برای ادامه‌ی کار در این سمت، به خانه‌نشینی چندین روزه‌ی احمدی‌نژاد انجامید. رسانه‌های ضدانقلاب از این ماجرا استفاده کردند و با تبلیغات پرحجم این‌گونه تحلیل کردند که بین رئیس‌جمهور و رهبری و حامیانشان اختلاف عمیقی افتاده است. علی‌رغم تأکیدات رهبری، این خط رسانه‌ای توسط اصولگرایان نیز پی‌گرفته شد که خود خوراک مضاعفی برای رسانه‌های ضدانقلاب فراهم کرد.

مشروح این گزارش را از این‌جا  بخوانید.

استعفای پرماجرای وزیر اطلاعات

۲۸ فروردین‌ماه سال ۹۰ رئیس‌جمهور وزیر اطلاعات را در پوشش استعفا برکنار کرد. خبرگزاری‌های فارس، ایسنا و مهر همان روز از مخالفت رهبری با کنار رفتن حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات و ابقای وی با حکم حکومتی خبر دادند، در حالی که هنوز خبری رسمی از سوی دفتر رهبری منتشر نشده بود.

پارلمان‌نیوز (خبرگزاری وابسته به اصلاح‌طلبان مجلس) مدعی شد که اصرار مصلحی بر برکناری یکی از معاونین وزارت اطلاعات که مورد حمایت اسفندیار رحیم‌ مشایی بوده است دلیل برکنار شدن وی بوده است. اصولگرایان این ادعا را تکرار کردند.[۱] سایت جوان‌آنلاین و رجانیوز به طور ضمنی گفتند که مشایی می‌خواهد بر وزارت اطلاعات مسلط شود و از اسناد طبقه‌بندی‌شده «بهره‌برداری سیاسی» کند.[۲]

حسین شریعتمداری در سرمقاله ۳۰ فروردین، عزل مصلحی و مخالفت رهبری با آن را «آژیر خطری که از ورود دزد خبر می‌دهد» عنوان کرد و با «نفوذی» و «منحرف» خواندن مشایی، تلویحا نظارت وزارت اطلاعات بر عملکرد وی را دلیل عزل مصلحی دانست.[۳]

چندی بعد هفته‌نامه‌ی انگلیسی اکونومیست بدون معرفی منبع خبری مدعی شد که شنود کردن وزارت اطلاعات از رئیس دفتر ریاست جمهوری (مشایی) دلیل برخورد احمدی‌نژاد با مصلحی بوده است.[۴] این خبر رسانه‌‌ی انگلیسی به طور گسترده‌ای توسط رسانه‌های غربی و ضدانقلاب خارج‌نشین تکرار شد و چندی بعد از زبان اصولگرایان منتقد دولت نیز شنیده شد.

رهبری خطاب به مصلحی: به کار خود ادامه دهید

دو روز بعد از انتشار خبر استعفای مصلحی، خبرگزاری‌ها متن نامه‌ی رهبر معظم انقلاب به حیدر مصلحی مبنی بر ابقای وی به عنوان وزیر اطلاعات را منتشر کردند.[۵] رهبر انقلاب در این نامه که در تاریخ ۳۰ فروردین ارسال شده بود، از مصلحی خواسته بودند که «با حمایت دولت خدمتگزار» بدون سستی و با اهتمام بیشتر به کار خود ادامه دهد. تاریخ صدور نامه نشان می‌دهد که خبرگزاری‌ها پیش از ارسال آن، از مخالفت رهبری با برکناری مصلحی خبر داده بودند. رهبری این بار بر خلاف قضیه‌ی معاون اولی مشایی، خود وزیر اطلاعات و نه رئیس جمهور را مخاطب نامه خود قرار دادند.

خانه نشینی

پس از این اتفاقات، احمدی‌نژاد از دوم تا یازدهم اردیبهشت در محل کارش و جلسات هیئت دولت حضور نیافت. رسانه‌های خارجی مانند بی‌بی‌سی، صدای آمریکا، رادیو فردا و پایگاه‌های اینترنتی ضدانقلاب این اقدام احمدی‌نژاد را سرپیچی از فرمان رهبری و به وجود آمدن شکاف و اختلاف عمیق در جمهوی اسلامی تفسیر کردند. رسانه‌های اصولگرای داخلی نیز با این موج همراه شدند و گفتند که «جریان انحرافی» و شخص مشایی، رئیس جمهور را به مخالفت و سرپیچی از حکم رهبری برای تحت فشار گذاشتن ایشان ترغیب کرده است.

رسانه‌ها این خانه‌تشینی را یازده روزه معرفی کرده و می‌کنند، که مرادشان فاصله‌ی زمانی صدور نامه‌ی رهبری تا بازگشت احمدی‌نژاد به دولت است. البته با توجه به برنامه‌های متعدد کاری رئیس جمهور در روز اول اردیبهشت[۶] و حضور او در جلسه ۱۱ اردیبهشت هیئت دولت، این خانه‌نشینی بیش از ۹ روز نبوده است.

رهبری: این مسأله مهمی نیست/ به آشفتگی کمک نکنید

با شروع این فضای رسانه‌ای، رهبر انقلاب در سخنان مهمی در سوم و چهارم اردیبهشت‌ماه همه را از پیروی خط دشمنان و بزرگنمایی این موضوع بازداشتند. ایشان در دومین روز از خانه‌نشینی رئیس جمهور گفتند[۷]:

«شما ببینید در همین پنج شش روز گذشته سر یک قضیه‌اى که آن‌چنان هم از اهمیت بالائى برخوردار نبود – سر مسئله‌ى اطلاعات و امثال این‌ها – چه جنجالى در دنیا راه انداختند. تحلیل‌ها را بردند به این سمت که بله، در داخل نظام جمهورى اسلامى شکاف ایجاد شده است، حاکمیت دوگانه شده است، رئیس جمهور حرف رهبرى را گوش نکرده است! دستگاه‌هاى تبلیغاتىِ خودشان را از این حرفهاى سست و بى‌پایه پر کردند. ببینید چطور منتظر بهانه‌اند. ببینید چطور مثل گرگ در کمین نشسته‌اند که یک بهانه‌اى پیدا کنند، هر جور می‌توانند، حمله کنند. می‌دانند که دولت مشغول تلاش و فعالیت و خدمت است. خب، واقعاً در کشور دارد خدمت انجام می‌گیرد. هر جا خدمت باشد، هم مردم طرفدار هستند، هم رهبرى طرفدار است. ما که راجع به شخص قضاوت نمی‌کنیم؛ ما کار را، خط را، جهت‌گیرى را ملاک و معیار قرار می‌دهیم. آنجائى که کار و خدمت و تلاش هست، حمایت ما هست، حمایت مردم هست. و بحمداللَّه امروز کار دارد انجام می‌گیرد. مسئولین دولتى هم حقاً و انصافاً دارند تلاش می‌کنند؛ هم اعضاى دولت، هم بخصوص خود رئیس جمهور. اینها شب و روز ندارند؛ من مى‌بینم، من از نزدیک شاهدم. اینها دائم مشغول کارند، مشغول خدمت و تلاشند. خب، اینها براى کشور خیلى باارزش است.

بنده‌ى حقیر هم طبق اصول بنا ندارم در کارها و تصمیم‌هاى دولت وارد شوم. خب، مسئولیت‌ها در قانون اساسى مشخص است؛ هر کس مسئولیتى دارد؛ مگر آن‌جائى که احساس کنم یک مصلحتى دارد تفویت می‌شود؛ مثل اینکه در همین قضیه‌ى اخیر این‌جورى بود؛ انسان احساس می‌کند یک مصلحت بزرگى دارد مورد غفلت قرار می‌گیرد، تفویت می‌شود؛ خب، انسان وارد می‌شود که جلوى این تفویت مصلحت را بگیرد. این، مسئله‌ى مهمى نیست، نظائرش هم اتفاق مى‌افتد؛ اما مخالفین، دشمنان بیرونى، تریبون‌دارهاى بین‌المللى، بوق‌هاى تبلیغاتى، از همین مسئله استفاده می‌کنند براى اینکه فضاى تبلیغاتى را شلوغ کنند.

عرض من به عناصر داخلى، به مردم دلسوز، به برادران و خواهرانى که در داخل با مسائل تبلیغاتى سر و کار دارند، این است که سعى کنند به این آشفتگى کمک نکنند. این که تحلیل بگذارند، یکى از آن طرف، یکى از این طرف، این علیه آن، آن علیه این، براى هیچ و پوچ، چه لزومى دارد؟ نه، دستگاه بحمداللَّه دستگاه مقتدرى است، مسئولین مشغول کارشان هستند، رهبرى هم که بنده‌ى حقیر هستم با همه‌ى حقارت، خداى متعال کمک کرده، ما در مواضع صحیحِ خودمان محکم ایستاده‌ایم. تا من زنده هستم، تا من مسئولیت دارم، به حول و قوه‌ى الهى نخواهم گذاشت این حرکت عظیم ملت به سوى آرمان‌ها ذره‌اى منحرف شود. تا مردم عزیزمان این‌جور با شور، با شعور، با بصیرت، با عزم راسخ در میدان هستند، لطف الهى شامل است.»

این سخنان که در اوایل ایام خانه‌نشینی احمدی‌نژاد ایراد شد، تنها سخنان علنی و صریح ایشان درباره‌ی موضوع عزل و ابقای وزیر اطلاعات و خانه‌نشینی رئیس جمهور است.

گزینش رسانه‌ها از سخنان رهبر انقلاب

فردای این سخنان، اکثر قریب به اتفاق رسانه‌ها با تکیه بر بخشی از سخنان رهبری که اشاره به جلوگیری ایشان از انحراف حرکت ملت داشت، این‌گونه القا کردند که رهبری به خطر «جریان انحرافی» در دولت اشاره کرده اند و در برابر این انحراف دولت ایستاده اند. اکثر رسانه‌ها نقد رهبری به القای اختلاف بین رئیس جمهور و رهبری و تمجید ایشان از فعالیت‌های دولت را به حاشیه بردند.

کیهانتیتر یک روزنامه‌های کیهان، همشهری، اطلاعات، جمهوری اسلامی، قدس، جهان اقتصاد، شرق، کاروکارگر، خراسان، آرمان روابط عمومی، فرهیختگان، تهران امروز، عصر اقتصاد، سیاست روز، ابرار، فرهنگ‌آشتی، همبستگی، اسرار، ابتکار، رسالت و جوان در روز بعد از سخنان رهبری، به مقابله‌ی ایشان با انحراف اشاره داشت و تنها تیتر یک روزنامه‌های ایران (روزنامه‌ی رسمی دولت) و جام جم به تمجید رهبری از تلاش‌های دولت اختصاص پیدا کرد.[۸]

رهبری: روزنامه‌ها القای دوگانگی و دعوا می‌کنند

رهبر معظم انقلاب روز بعد در سومین روز از خانه‌نشینی رئیس جمهور از رسانه‌های داخلی به خاطر رویه‌ی‌شان به خصوص در بازتاب دادن سخنان روز قبل خود به صراحت گلایه کردند و گفتند[۹]:

«متأسفانه برخوردی که برخی روزنامه‌ها با این سخنان کردند، به‌جای القای آرامش در کشور، القای دوگانگی و دعوا را می‌کرد… نباید به گونه‌ای صحبت و یا مطلبی نوشته شود که القای تنش و درگیری در جامعه باشد زیرا این موضوع، خلاف شرایط کنونی کشور است.»

تنها منتقد دولت که به این سخن رهبری واکنش نشان داد حسین شریعتمداری بود و دیگر شخصیت‌ها سکوت را ترجیح دادند. شریعتمداری در پنجم اردیبهشت در یادداشتی در روزنامه کیهان با عنوان «توهم قورباغه‌ها»[۱۰] ضمن تکرار تقدیرهای رهبری از رئیس جمهور و عادی دانستن ماجرای عزل و ابقای وزیر اطلاعات نوشت:

«طی چند روز گذشته، دشمنان بیرونی، همه توان تبلیغاتی و رسانه ای خود را به کار گرفته اند تا از «کاه» ماجرای یاد شده، «کوه» بسازند! و رخدادی بسیار معمولی را «چالشی بزرگ»! در نظام جمهوری اسلامی ایران قلمداد کنند!»

 این در حالی‌ست که خود وی در سرمقاله پیشینش، این موضوع را بسیارمهم و «آژیر خطری که از ورود دزد خبر می دهد» عنوان کرده بود.

رهبر انقلاب در دهم اردیبهشت ماه (یک روز پیش از پایان خانه‌نشینی رئیس جمهور) نیز به دوری از اختلاف‌افکنی فراخواندند[۱۱] که برخی آن را انتقادی ضمنی از خانه‌نشینی احمدی‌نژاد تعبیر کردند:

«هرگونه ناهماهنگی و رقابت منفی، برای کشور بسیار مضر است… باید از هر کار و اقدامی که موجب پایکوبی و جنجال دشمنان می‌شود، و دوستان را نیز ناراحت می‌کند، پرهیز شود.»

آیا احمدی‌نژاد برای رهبری شرطی گذاشته بود؟

دو روز بعد از بیانات سوم اردیبهشت‌ماه رهبری، امیرحسین ثابتی، از نویسندگان رجانیوز و فعال دانشجویی حامی جبهه پایداری، در پست رمزدار وبلاگش چیزی نوشت که به سرعت در رسانه‌های ضدانقلاب بازنشر شد.[۱۲] ثابتی مدعی شد که احمدی‌نژاد در دیدار خصوصی هفتگی‌اش با رهبر، برای بازگشت به کارش شرط‌هایی گذاشته است. به نقل از این وبلاگ‌نویس این شرط‌ها عبارت بودند از انتصاب رحیم‌مشایی به عنوان معاون اول، برکناری سعید جلیلی از شورای عالی امنیت ملی و حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات. چندی بعد جانشین رئیس اداره سیاسی سپاه به طور تلویحی شرط گذاشتن احمدی‌نژاد را تأیید کرد.[۱۳]

پایان خانه‌نشینی/  احمدی‌نژاد چه گفت؟

با وجود تعلل احمدی‌نژاد در اجرای خواست رهبری در «مصلحت مهم» وزارت اطلاعات، ایشان از وی و دولتش دفاع کرده بودند و منتقدین را به پایان دادن به هیاهوی رسانه‌ای خوانده بودند، اما عکس‌العمل احمدی‌نژاد برای طرف‌داران ولایت‌مدارش قابل قبول و منتظره نبود:  تدوام نه روزه عدم حضور در سر کار و برگزاری جلسه هیئت دولت بدون مصلحی (به ادعای برخی رسانه‌ها). [۱۴]

رئیس جمهور در اولین جلسه دولت بعد از خانه‌نشینی ۹ روزه، ولایت فقیه را «راه امام زمان» خواند و گفت[۱۵]:

«رهبر معظم انقلاب در طول دوره ریاست جمهوری بنده، همواره با روشن‌بینی، هوشمندی و دقت هرچه تمام‌تر کمک، مدیریت و هدایت می‌کنند و دولت همیشه از رهنمودهای ایشان بهره برده و البته هر اختلافی هم در چارچوب اندیشه و نظام ولایت فقیه قابل حل می‌باشد.»

اما رسانه‌های غربی و ضدانقلاب با سانسور این سخنان احمدی‌نژاد روی بخش دیگری از صحبت‌هایش تمرکز کردند[۱۶]:

«یک رییس‌جمهور قوی و مقتدر موجب عزت رهبری، کشور و به‌خصوص ملت می‌باشد. یک رییس‌جمهور قوی می‌تواند بایستد، سپر باشد، دفاع کند، امور کشور را پیش برده و موجب عزت کشور شود. هر رهبر و مدیر جامعه‌ای نیز نیازمند بازوان پرتوان است، تجربه تاریخی حاکی از آن است که حتی زمانی که بالاترین شخصیت‌های اعتقادی ما فاقد بازوان پرتوان بودند، اراده و منویات آنها روی زمین باقی ماند و جاری نشد.»

آن‌ها از این سخنان نتیجه‌گرفتند که منظور احمدی‌نژاد از قدرت‌مند بودن رئیس جمهور ایستادن در برابر دستور رهبری است.

مصلحی از هفته‌ی بعد با دعوت احمدی‌نژاد در جلسات هیئت دولت شرکت کرد و امید می‌رفت که التهابات سیاسی و رسانه‌ای پایان یابد و منتقدین با پیروی از رهبری به انتقادات دلسوزانه و برادرانه اکتفا کنند، ولی این چنین نشد.

پس از این اتفاق، تا چند ماه سیل اتهامات از سوی برخی علما، فرماندهان نظامی، نمایندگان مجلس، شخصیت‌های سیاسی و رسانه‌ها علیه دولت سرازیر شد. نخبگان سیاسی، دینی و نظامی کشور به بهانه دفاع از ولایت و انتقاد از تأخیر در اجرای دستور ولی فقیه، بر خلاف دستور صریح ولی فقیه عمل کردند.

روایت‌هایی از احمدی‌نژاد در ایام خانه‌نشینی

در این دو سه ماه علاوه بر تحلیل‌هایی که پیرامون فتنه‌ی جدید و هدف قرار گرفتن ولایت فقیه از سوی رئیس جمهور و اطرافیانش بیان می‌شد، برخی شخصیت‌های سیاسی نقل قول‌هایی هم از احمدی‌نژاد درباره خانه‌نشینی‌اش داشتند.

مرتضی آقاتهرانی (نماینده مجلس نهم و دهم، عضو جبهه پایداری و استاد اخلاق هیئت دولت) در سخنانی که اسفند۹۰ منتشر شد[۱۷] گفت:

«همین‌هایی که می‌گویند ایشان برای آقا شرط گذاشته، جلسه‌ای که بین حضرت آقا و ایشان خصوصی است و حتی بچه‌های دفتر ایشان هم نیستند، این گزارش را چه کسی برای شما آورد؟ از کجا خبر دارید؟ غیب می‌دانید؟»

وی با اشاره به ناراحتی شدید احمدی‌نژاد از نسبت ضدولایت‌فقیه شنیدن از قول رئیس جمهور درباره‌ی دیدارش با رهبری در ایام خانه‌نشینی چنین گفت:

 «من صحبتی کردم، برداشتن وزیر از اختیارات من هست یا نیست، نمایندگان حق دخالت ندارند. یا درست یا غلط برمی‌دارم یا می‌گذارم. حضرت آقا باید نظر بدهند و باید عنایت شود. آقا هم یا موافقت می‌کنند یا مخالفت، از این دو حالت که بیرون نیست، اگر موافقت کردند که هیچ، اگر مخالفت کردند من چه وظیفه‌ای دارم؟ من صریحا به حضرت آقا گفتم، اگر ببینم نظر شما است که باشد ولی من نمی‌توانم با او کار کنم، آیا حق انتقاد و گفتن دارم؟ گفتند: بله حتی به [حق انتقاد به] من هم داری. گفتم: حق دارم اگر نتوانستم حتی استعفا بدهم؟ گفتند: اگر خواستید. خب یک زمانی به من دادند که تا آن زمان فکر کنم، یا استعفا بدهم یا می‌پذیرم، یا نمی‌پذیرم، آقا هر چه تدبیر کرد، این ضد ولایت فقیه است؟»

روایت‌های ضدانقلاب‌پسند و پایکوبی دشمنان

رایغلامرضا مصباحی مقدم در مصاحبه‌ای گفت که احمدی‌نژاد در مدت خانه‌نشینی‌اش با برخی افراد گفت‌وگوهایی داشته و طی آن‌ گفته است که «من الان ۳۵ میلیون رای دارم.» [۱۸] پیش‌تر علیرضا زاکانی در یادداشتی در هفته‌نامه‌ی خود (پنجره) این موضوع را طرح کرده بود.[۱۹] آیت‌الله عبدالنبی نمازی (نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان) نیز علنا این مطلب را تکرار کرد و نکته‌ی دیگر را هم بر آن افزود: «در جلسه ای گفته بوده است که شش میلیون از آراء من به خاطر حمایت آقا کم شده است.»[۲۰]

دفتر ریاست جمهوری سخنان آیت‌الله نمازی را تکذیب کرد.[۲۱] اما این روایت بی‌سند به طور گسترده در رسانه‌های غربی و ضدانقلاب مانند بی‌بی‌سی، العربیه، کلمه و… بازنشر شد و ضدانقلاب و غرب بهترین استفاده را در جهت القای «حاکمیت دوگانه» از آن برد. برای مثال بی‌بی‌سی در تحلیل مفصل با عنوان «نگاهی دیگر: تاریکخانه استبداد» به قلم ضدانقلاب خارج‌نشین، اکبر گنجی با اشاره به ماجرای خانه‌نشینی و نقل‌قول‌های حاشیه‌ی آن مانند قضیه‌ی رأی ۳۵ میلیونی، نوشت[۲۲]:

«حکومت ولایت فقیه و روحانیت چه جاذبه ای دارد؟ مردم می بینند که ولی فقیه و روحانیت طرفدار او وقتی می خواستند احمدی نژاد را بالا کشند، او را نظر کرده امام زمان قلمداد می‌کردند و اینک که می‌خواهند او را پائین کشند، جن‌گیر و رمال به شمار می‌آورند.»

هم‌چنین ابوالحسن بنی‌صدر، که عملکرد احمدی‌نژاد را مکررا به او تشبیه می‌کردند و از این رهگذر برای او تریبونی به وجود آوردند در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی فارسی (۲خرداد۹۰) گفت:

«دعوای آقای احمدی نژاد و آقای خامنه ای، اعلان ورشکست ولایت فقیه است… سی سال پیش تقابل میان حاکمیت مردم بوده و ولایت فقیه، حالا این تقابل یک بن بستی را بیان می کند.»[۲۳]

و این همان نتیجه‌ی تلخی بود که رهبری برای اختلاف‌افکنی و بزرگنمایی مسأله خانه‌نشینی پیش‌بینی کرده بود و شخصیت‌های سیاسی و رسانه‌ای را از آن منع کرده بود؛ منعی که به بهانه حمایت از ولایت فقیه زیرپا گذاشته شد.

رهبری چه گفت؟ سیاست‌مداران چه کردند؟

سخنان رهبری در سوم و چهارم اردیبهشت‌ماه پیرامون این ماجرا چند نکته‌ی مهم در بر داشت:

 • شکاف در جمهوری اسلامی، حاکمیت دوگانه و گوش نکردن حرف رهبری توسط رئیس جمهور تحلیلی نادرست و بی‌پایه است و حاصل القائات دشمنان است.
 • دولت مشغول تلاش و فعالیت است و به این علت مردم و رهبری طرفدار دولت اند.
 • دخالت رهبری در موضوع عزل وزیر اطلاعات برای جلوگیری از فوت شدن مصلحتی بزرگ بوده است.
 • موضوع عزل و ابقای وزیر اطلاعات مسأله‌ی مهم و ریشه‌ای نیست.
 • رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی کشور با بزرگنمایی این مسأله به آشفتگی کمک نکنند.
 • رهبری خود اجازه‌ی انحراف در حرکت به سوی آرمان‌ها را نخواهند داد.
 • رفتار رسانه‌های داخلی در این موضوع اختلاف‌انگیز و خلاف مصلحت بوده است.

برخلاف این موارد، منتقدین اصولگرای دولت، به گونه‌ای دیگر عمل کردند. اظهارات برخی از شاخص‌ترین این شخصیت‌ها را در ادامه می‌خوانید.

آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی در دو ماه پس از ماجرای خانه‌نشینی، طی بیش از شانزده سخنرانی، این‌گونه تفسیر کردند که دلیل سرپیچی از دستورات رهبری، ادعای دستور گرفتن «جریان انحرافی» از امام زمان است.

ایشان که عضو مجلس خبرگان، مدیر مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی و از اندیشمندان فلسفه اسلامی و فقه سیاسی هستند، در این ایام با اشاره به عجیب بودن رفتارهای احمدی‌نژاد، از سحر شدن وی به دست مشایی سخن گفت[۲۴]. این مطلب در رسانه‌های خارجی بازتاب پیدا کرد.[۲۵]

خطر ظهور «علی‌محمد باب» جدیدی به پشتوانه‌ی دولت[۲۶] از دیگر سخنان ایشان است و این توضیح که ادعای ارتباط با امام زمان و دستور گرفتن از وی، دلیل و بهانه‌ی عدم اطاعت «این شیاطین» از ولی فقیه زمان و تضعیف وی است.[۲۷]

آیت‌الله مصباح یزدی از قدرت گرفتن مجدد «فراماسونری» و «فتنه‌ی عمیق‌تر»ی که در پیش است گفت که «دیگر جایی برای اسلام و ولایت فقیه و ارزش‌های اسلام نخواهد گذاشت.» [۲۸] و معتقد است که «ابلیس با تجربه چندین هزار ساله به کمک این‌ها آمده است.» [۲۹]

حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی طائب نیز که مدرس حوزه علمیه و عضو قرارگاه عمار است و هم‌چنین برادر رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران نیز هست دو ماه پس از خانه‌نشینی گفت که احمدی‌نژاد خود را «دولت ظهور» می‌داند، و به همین علت از دستور رهبری سرپیچی کرد و بعد از ابقای مصلحی استعفا نداد. [۳۰]

حجت‌السلام و المسلمین مجتبی ذوالنور جانشین وقت نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران نیز پس از خانه‌نشینی، رفتار احمدی‌نژاد را « قهر و اخم و ناز و شروط» دانست که با ولایت‌مداری تعارض دارد، وی حمایت رهبری از احمدی‌نژاد را هم مانند حمایت امام از بنی‌صدر دانست. [۳۱]

وی سخنان رهبری در سوم اردیبهشت را تأکید بر خطر بزرگ جریان انحرافی عنوان کرد و گفت که احمدی‌نژاد قصد هزینه‌تراشی عامدانه برای نظام را داشت و به اکراه به خانه‌نشینی‌اش پایان داد. [۳۲]

ذالنور معتقد است که عدم اطاعت از ولی فقیه به این دلیل پیش آمد که دولت مدعی است از امام زمان دستور می‌گیرد و از رهبری نقل قول خصوصی می‌کند که «فتنه‌های عمیق تر و وسیع تری در راه است.» [۳۳]

علیرضا زاکانی، رئیس سابق سازمان بسیج دانشجویی و دبیر جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، ماه بعد از ماجرای عزل وزیر اطلاعات، این ماجرا را ناشی از قصد «جریان انحرافی» برای در دست گرفتن وزارت اطلاعات دانست تا نظارتی بر «فعالیت‌های مشکوک و مفسده‌آمیز» آن‌ها نباشد [۳۴] و «پرونده‌های سنگین» اعضای خود را از وزارت اطلاعات خارج کند. [۳۵]

وی که مدیرمسئول هفته‌نامه پنجره و سایت خبری‌تحلیل جهان‌نیوز نیز هست این ماجرا را «گردنه‎ای خطرناک و سخت» معرفی کرد.[۳۶]

حسین شریعتمداری، مدیر مؤسسه کیهان، ماجرای عزل و ابقای وزیر اطلاعات را «آژیر خطری که از ورود دزد خبر می‌دهد» تفسیر کرد[۳۷] و با انتقاد از تأخیر در پذیرش ابقای مصلحی، پرسید: «به ولی فقیه اعتقاد ندارید یا به امام زمان(عج) و یا خدای نخواسته به هیچکدام؟!»[۳۸]

حجت‌الاسلام حمید رسایی، نماینده مجلس، عضو شاخص جبهه پایداری و مدیرمسئول هفته‌نامه ۹دی نیز در همان ایام، خانه‌نشینی را «کودتا»ی مشایی علیه احمدی‌نژاد دانست و گفت که احتمالا وی احمدی‌نژاد را ترور می‌کند. [۳۹]

همان‌طور که از نمونه‌های بالا برمی‌آید، تحلیل‌ها و خبرهای شخصیت‌ها و رسانه‌های داخلی از زمان خانه نشینی تا دو ماه بعد، محورهای زیر را پی‌گیری می‌کرد که در تقابل کامل با بیانات رهبری بود:

 • رئیس جمهور با تحریک مشایی حرف رهبر را گوش نکرده است و قصد مقابله با رهبری را دارد.
 • رئیس‌جمهور خانه‌نشین شده است و به مسائل مملکت و مشکلات مردم بی‌توجهی می‌کند.
 • دخالت رهبری در موضوع عزل مصلحی مسأله‌ای بسیار مهم و ریشه‌ای‌ست که از خطرات جریان انحرافی خبر می‌دهد.
 • رهبری به طور تلویحی وجود جریان انحرافی را تأیید کرده و گفته که جلوی آن را می‌گیرد.
 • جریان انحرافی مدعی‌است که از امام زمان دستور می‌گیرد و از ولی‌فقیه اطاعت نمی‌کند. این جریان ولایت فقیه را هدف گرفته است.
 • فتنه‌ای سهمگین‌تر از فتنه ۸۸ در راه است که به دست جریان انحرافی به پا می‌شود.
 • همان‌طور که بنی‌صدر در برابر امام سرکشی کرد و برکنار شد، احمدی‌نژاد هم در برابر رهبری سرکشی می‌کند.
 • حمایت رهبری از احمدی‌نژاد مانند حمایت‌های اولیه امام از بنی‌صدر است.

رهبری: نظرات من تنها همین‌هاست که صریحا می‌گویم

شخصیت‌هایی که سخنانشان مرور شد، ارتباط نزدیکی با رهبری دارند، رهبری از آن‌ها تقدیر کرده است و یا خود منصوب رهبری اند. به همین دلیل ممکن است این گمان به وجود آید که رهبری آن‌ها را مأمور روشنگری و برخورد با «انحراف» کرده است و در جلسات خصوصی نظرات صریح‌تری درباره موضوع را با آن‌ها در میان گذاشته است. اما رهبری پیش‌تر این احتمال را رد کرده است:

«مبادا کسى تصور کند که رهبرى یک نظرى دارد که برخلاف آن‌چه که به عنوان نظر رسمى مطرح می‌شود، در خفا به بعضى از خواص و خلّصین، آن نظر را منتقل می‌کند که اجرا کنند؛ مطلقاً چنین چیزى نیست. اگر کسى چنین تصور کند، تصور خطائى است؛ اگر نسبت بدهد، گناه کبیره‌اى انجام داده. نظرات و مواضع رهبرى همینى است که صریحاً اعلام می‌شود؛ همینى است که من صریحاً اعلام می‌کنم.»[۴۰]

آزمون ولایت‌مداری؛ ماجرای ۹۹ نفر

رهبر انقلاب در سخنان سوم اردیبهشت خود درباره عزل و ابقای وزیر اطلاعات و اختلاف‌نظرشان با احمدی‌نژاد گفته بودند: «این، مسئله‌ى مهمى نیست، نظائرش هم اتفاق مى‌افتد.» یکی از این نظائر پندآموز در تاریخ انقلاب، داستان ۹۹ نفر و اختلاف امام خمینی و رئیس‌جمهور وقت بر سر نخست‌وزیر است.

آیت‌الله خامنه‌ای به دلیل برخی اختلافات، قصد داشت در دور دوم ریاست جمهوری، میرحسین موسوی را به عنوان نخست وزیر به مجلس معرفی نکند و این موضوع را با امام شرط کرده بود.[۴۱] اما حمایت امام -پس از انتخابات- از موسوی باعث شد که انتخاب نخست وزیر یک ماه و نیم به درازا بکشد. آیت‌الله خامنه‌ای در این یک و نیم ماه سعی داشتند نظر مثبت امام به میرحسین موسوی را تغییر دهند.[۴۲] [۴۳] [۴۴]

امام اختلاف خود را رئیس جمهور را علنی کردند و ضمن بیان این که برای نخست وزیری موسوی حکم حکومتی صادر نمی‌کنند، انتخاب نکردن وی را «خیانت به اسلام» عنوان کردند.[۴۵]  گرچه این بیان، حکمِ صریح نبود، اما آیت‌الله خامنه‌ای آن را حکمی ضمنی تلقی کرد و از روی ولایت‌مداری، موسوی را به عنوان نخست وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی کرد. با این وجود در رأی‌گیری مجلس، ۹۹ نفر به وی رأی منفی دادند. پس از این ماجرا حامیان موسوی به این ۹۹ نفر در حجمی وسیع در روزنامه‌ها، نسبت «اسلام آمریکایی» و «ضدولایت‌فقیه» می‌دادند. آیت‌الله خامنه‌ای پس از چند ماه در واکنش به این هیاهوی رسانه‌ای از این ۹۹ نفر صریحا حمایت کردند و منتقدین را مورد اعتراض جدی قرار دادند.[۴۶] مشروح این ماجرا را در متن کامل بخوانید.

دستگیری گسترده‌ی دولتی‌های منسوب به جریان انحرافی

این فضاسازی‌ها به دستگیری گسترده و بازجویی برخی دولتی‌ها انجامید. این دستگیری و بازجویی‌ها با حکم دادستانی و به دست سپاه پاسداران انجام شد. سردار محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران اوایل تیرماه ۹۰ گفت[۴۷]:

«با توجه به اینکه سپاه ضابط قوه قضائیه است و همچنین به دلیل اینکه پرونده برخورد با جریان انحرافی دارای پیچیدگی‌های خاصی است، به صلاح‌دید قوه قضائیه سپاه اقدام به دستگیری و بازداشت این افراد نموده است.»

آیت‌الله نمازی در سخنانی که پیش‌تر ذکر شد، مدعی شده بود که فرمانده سپاه درخواست بازداشت مشایی را از رهبری کرده است که این درخواست با مخالفت ایشان مواجه شده است. این مطلب از طرف بیت رهبری و سپاه پاسداران تکذیب شد.[۴۸]

رهبری: سپاه سرگرم کارهای مضر و جنجال نشود

رهبر انقلاب پیش‌تر در ۱۴خرداد۹۰ گفته بودند:

«اگر بخواهیم به نام انقلابی‌گرى و رفتار انقلابى، امنیت را از بخشى از مردم جامعه و کشورمان سلب کنیم، از خط امام منحرف شده‌ایم. در کشور آراء و عقاید مختلفى وجود دارد. اگر چنان‌چه یک عنوان مجرمانه‌اى بر یک حرکتى، بر یک حرفى منطبق شود، این عنوان مجرمانه البته قابل تعقیب است؛ دستگاه‌هاى موظف باید تعقیب کنند و می‌کنند؛ اما اگر عنوان مجرمانه‌اى نباشد، کسى است که نمی‌خواهد براندازى کند، نمی‌خواهد خیانت کند، نمی‌خواهد دستور دشمن را در کشور اجرا کند، اما با سلیقه‌ى سیاسى ما، با مذاق سیاسى ما مخالف است، ما نمی‌توانیم امنیت را از او دریغ بداریم.»[۴۹]

رهبری یک‌ماه بعد و پس از دستگیری‌هایی که ذکر شد نیز، در دیدار با فرماندهان سپاه، این نهاد را از «کارهای غیرمفید و مضر» و «هو و جنجال و اختلافات سیاسی» بازداشتند:

«مراقب باشیم دستگاه‌هاى انقلاب سرشان گرمِ کارهاى غیرمفید و احیاناً مضر در این حرکت پیش‌رونده نشود، که یکى از این‌ها، همین مسئله‌ى اختلافات است، که من اگر روى این‌ها تکیه می‌کنم، به خاطر این است. یک وقت هست که یک جریانى در مقابل انقلاب مى‌آید قد علم می‌کند به قصد کوبیدن انقلاب، خب، وظیفه‌ى هر کسى است که دفاع کند…کما اینکه در سال ۸۸ دیدید این کار اتفاق افتاد. یک وقت این است قضیه، یک وقت نه، قضیه، قضیه‌ى ایستادگى در مقابل یک حرکت براندازانه و اینچنین نیست؛ اختلاف نظر، اختلاف سلیقه، اختلاف عقیده احیاناً است. این‌ها را بایستى هرچه ممکن است فرو کاست. این‌جور چیزها را هرچه ممکن است باید کم کرد. مشتعل کردن این اختلاف نظرها مضر است.

… من با حرکت روشن‌گرانه از سوى هر کسى، از سوى هر نهادى، هیچ مخالفتى ندارم، بلکه علاقه‌مندم و معتقدم به مسئله‌ى تبیین. یعنى اصلاً جزو راهبردهاى اساسى کار ما از اول، مسئله‌ى تبیین بوده است. تبیین لازم است؛ اما این معنایش این نیست که ما به اختلافات درونى، هى دامن بزنیم. مراقب باشید. این را همه باید مراقب باشند؛ به‌خصوص سپاه. سپاه مراقب باشد. در جریان‌هاى سیاسى، در جریانهاى گوناگون فکرى و سلیقه‌اى مطلقاً مشتعل کردن فضا مناسب نیست. حالا شماها الحمدلله همه‌تان بصیرید، آگاهید، لابد از جریانات خبر دارید و الان همین اوضاعى را که توی کشور هست، مى‌بینید که متأسفانه این علیه آن، آن علیه این؛ و دستگاه‌هاى خارجى چه خوشحالى‌اى می‌کنند؛ تحلیل می‌گذارند رویش: بله، بینشان اختلاف افتاد، نابود شدند، از بین رفتند؛ آرزوهاى خودشان را هى مرتباً تکرار می‌کنند. خب، پیداست که این مسئله نقطه‌ى ضعف ماست. نباید بگذاریم این نقطه ضعف ادامه پیدا کند یا افزایش پیدا کند… اگر هو و جنجال وارد شد، حرف منطقى را هم خراب خواهد کرد. ممکن است چهار نفر جذب شوند، اما چهار نفر آدم هوشمندتر دفع می‌شوند.»[۵۰]

به عنوان نمونه حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور که جانشین وقت رئیس اداره عقیدتی سیاسی سپاه پاسداران بود، قبل و بعد از این سخنان رهبری، انتقادات تند و نسبت‌های جنجالی‌ای به رئیس جمهور و اطرافیانش می‌داد که در رسانه‌های ضدانقلاب بازتاب مفصلی پیدا می‌کرد. به بخشی از این سخنان اشاره شد.

سؤال از احمدی‌نژاد؛ بهانه‌ نبش قبر خانه‌نشینی

۲۴ اسفند ۹۰ احمدی‌نژاد برای طرح سؤال نمایندگان و پاسخگویی به مجلس رفت، این طرح که از سال ۸۶ از سوی منتقدین اصلاح‌طلب و اصولگرای مجلس پیگیری می‌شد هربار با اشاره‌های آشکار و پنهان رهبری به حاشیه می‌رفت، اما پس از قضیه‌ی خانه‌نشینی به مرحله‌ی اجرا درآمد. علی مطهری از طرف نمایندگان مجلس، از رئیس جمهور برای آن‌چه «مقاومت یازده روزه در مقابل حکم حکومتی رهبری» خواند توضیح خواست.[۵۱] و به این بهانه بار دیگر موضوع حاکمیت دوگانه رسانه‌ای شد.

تعلل در اجرای فرمان رهبری پس از آن‌که صادر شد، به خصوص در زمانی که علنی شده باشد و باعث التهاب جامعه و القای نافرمانی شود، با ولایت‌مداری در تعارض است، اما این خطای غیرقابل توجیه مجوزی برای توهین و تهمت و بی‌انصافی رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی نبوده و نیست.

برای بررسی بیش‌تر موضوع، از جمله مشروح اظهارات منتقدین و رسانه‌ها در ایام خانه‌نشینی، مشروح ماجرای ۹۹ نفر، بحث‌هایی در باب مرزهای ولایت‌مداری و ضدیت با ولایت فقیه و… به متن کامل این گزارش مراجعه کنید.


[۱] http://www.mashreghnews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=40517

[2] http://www.javanonline.ir/vdchi-nkx23nkzd.tft2.html

http://www.rajanews.com/detail.asp?id=85152

[3] http://www.kayhan.ir/900130/2.htm#other201

[4] http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2011/05/110506_u01_economist-moslehi.shtml

[5] http://www.jahannews.com/vdcepx8zfjh8pei.b9bj.html

[6] http://www.president.ir/fa/1/0/1390/2

[7] http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=12163

[8] http://www.bornanews.ir/Pages/News-40466.aspx

[9] http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=12219

[10] http://www.kayhan.ir/900205/2.htm#other204

[11] http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=12346

[12] http://www.rahesabz.net/story/36088/

[13] http://www.19dey.com/akbar_vize/6392-.html

[14] http://www.shafaf.ir/fa/pages/?cid=55299

http://www.khabaronline.ir/news-147955.aspx

[15] http://www.president.ir/fa/27972

[16]  به عنوان نمونه:

 http://www.roozonline.com/persian/news/newsitem/article/-d1b2a5ce2c.html

[17] http://www.fardanews.com/fa/news/189359

[18] http://www.khabaronline.ir/news-151786.aspx

[19] http://jahannews.com/vdcjvmevmuqem8z.fsfu.html

[20] http://alef.ir/vdcc0pqse2bqxo8.ala2.html?105946

[21] http://www.president.ir/fa/28382

[22] http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2011/06/110605_u03_ganji_ahmadinejad.shtml

[23] http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2011/06/110618_l10_30khordad60_banisadr_interview.shtml

[24] http://www.khabaronline.ir/detail/150858/

[25] http://www.tabnak.ir/fa/news/164994

[26] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9002211275

[27] http://khabaronline.ir/news-155068.aspx

http://www.rasanews.ir/TextVersion/Detail/?Id=104967&Serv=25

[28] http://mesbahyazdi.ir/node/3190

[29] http://www.rasanews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=106270

[30] http://www.aftabnews.ir/vdciwuazzt1apz2.cbct.html

[31] http://khabaronline.ir/news-148453.aspx

[32] نقل‌قول‌های مختلفی از این جلسه شده است که به دلیل محتوای تند آن بوده است:

http://old.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsId=1340397

http://www.hawzahnews.com/news/88555

http://www.boursenews.ir/fa/pages/?cid=49894

[33] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9004050337

http://www.tabnak.ir/fa/news/173663

[34] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/115701

[35] http://www.rasanews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=105309

[36] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9002240027

[37] http://www.kayhan.ir/900130/2.htm#other201

[38] http://www.kayhan.ir/900225/2.htm#other204

[39] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9003022843

[40] http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=9925

[41] http://rajanews.com/Detail.asp?id=87119

[42] برای مطالعه‌ی این خاطرات به آدرس‌های زیر مراجعه کنید

http://www.hashemirafsanjani.ir/category/%D8%B3%D8%A7%D9%84%E2%80%8C%D9%87%D8%A7/1364?page=11

http://300second.blogfa.com/post-365.aspx

http://ebrat.ir/?part=news&inc=news&id=31955

[43] http://www.tabnak.ir/pages/?cid=9701

[44] http://farsi.rouhollah.ir/library/sahifeh?volume=19&tid=194

[45] http://rajanews.com/Detail.asp?id=87119

[46] http://www.asriran.com/fa/news/72989

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C_%DB%B9%DB%B9_%D9%86%D9%81%D8%B1

[47] http://www.tabnak.ir/fa/news/174976

[48] farsi.khamenei.ir/news-content?id=12580
www.irna.ir/NewsShow.aspx?NID=30413902

[49] http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=12595

[50] http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=12857

[51] http://www.asriran.com/fa/news/205807

ویژه‌ها
رادیو